6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мадуро вети дека ќе го казни Националното собрание за исмевање со Уставот

  Националното собрание на Венецуела во вторникот ја усвои изјавата за прогласување на претседателот на државата, Николас Мадуро, за узурпатор, а сите одлуки што ги донесоа претседателот и извршните органи ги прогласи за неважечки, објавија локалните медиуми.

  „Усвоен е историски документ во кој парламентот ја презема власта врз основа на членовите 233, 333 и 250 од Уставот“, напиша на Твитер претседателот на Националното собрание, Хуан Гуаидо.

  Мадуро, од своја страна, вети дека ќе го повика на одговорност Националното собрание, кое е под контрола на опозицијата, за исмевање со Уставот.

  „Оние кои сакаат да го исмеваат Уставот слободно нека го прават тоа, правдата ќе ги стигне. Врховниот суд ќе ги стави работите на свое место”, рече Мадуро.

  Националното собрание дополнително го засили судирот со Мадуро во вторникот, нудејќи им амнестија на сите од војската што ќе им се приклучат во битката за соборување на венецуелскиот лидер.

  „Законот за амнестија ќе се прошири и на цивилните владини претставници кои ќе соработуваат за враќањето на уставниот поредок”, рече венецуелскиот парламент.

  Предлог-законот предвидува амнестија на 75 затвореници кои се противници на владата на Мадуро, како и на луѓе кои живеат во самонаметнат егзил поради нивното отпор кон актуелниот лидер на Венецуела.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.