6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Луѓето во ресторанот гледале со нескриено гадење, но синот целосно ги контролирал емоциите и

  Ќе ви раскажеме приказна која мислиме дека секој треба да ја прочита. Станува збор за човекот што сите ние имаме должност да го носиме во себе, за почитта и почитта и за моќта на љубовта кон една од најважните луѓе во нашите животи: нашите родители.

  Еден човек решил да го однесе својот татко во луксузен ресторан за да го нахрани со вкусна вечера. Но, таткото бил многу стар и слаб, едвај одел, едвај го користел приборот, а додека јадел од устата му паѓале каснувања на кошулата и панталоните. Луѓето во ресторанот почнале да се вртат и да негодуваат од глетката, но синот не им обрнал внимание и ја задржал целосната смиреност.

  Кога завршил оброкот, синот внимателно го однел татко си во тоалетот, му ја исчистил облеката, го измил, внимателно ја исчешлал неговата сребрена коса и му помогнал да ги стави очилата. Кога се вратија на својата маса, насекаде се шепотеше како таква глетка може да ѝ се нанесе на публиката и да им го расипе апетитот. Синот игнорирал и го повикал келнерот да ја плати сметката.

  Кога тој и неговиот татко сакале да заминат, еден од посетителите притрчал кон нив и извикал дека заборавиле нешто. Синот си ги проверил џебовите и изненаден рекол дека ништо не заборавиле и дека во нив се сите нивни работи и пари. Тогаш човекот рече дека она што го оставиле е сосема поинакво: имено, непроценлива лекција за секој син и ќерка во ресторанот и надеж за секој родител.

  Овој пат луѓето во салата се засрамија и сите размислуваа како е можно навистина да се осудат само еден татко и еден син, кои решиле да си приредат убава вечер. Оваа приказна е лекција за сите нас.
  Затоа што сите сме нечии синови и ќерки.

  И не дај Боже и ние имаме или ќе имаме свои. И ние мора да запомниме дека грижата за родителите е исклучително важна за нив и за нас. Затоа што ова е одмаздата што им ја должиме за сите нивни години постојана грижа. Тие ја заслужуваат нашата љубов и почит.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.