6 C
Skopje
понеделник, декември 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Лошото осветлување при читањето ги заморува очите, но не му штети на видот

  Сигурно повеќепати вашите родители ве опоменале дека не треба да читате во темно, бидејќи на тој начин ќе го расипете видот.

  Научниците сметаат дека поради овие навики нема да станете кратковиди ниту ќе дојде до развој на глауком.

  Меѓутоа, за време на читањето и работењето при лошото осветлување може да дојде до замор на очите.

  Овој проблем се карактеризира со следните симптоми: сувост и иритирање на окото, замаглен вид, потешкотии во фокусирањето на одредени предмети и болка во главата и вратот.

  Заморот на очите често се појавува и кај луѓе кои поминуваат доста време пред компијутер.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.