6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Лекарите пронашле ретка дијагноза на бебе додека се уште било во утробата на мајка си

  Една мајка тврди дека лекар случајно открил ретка дијагноза на нејзината неродена ќерка.

  30-годишната Аби Тидсвел била бремена во 28-та недела кога ѝ било кажано дека нејзината неродена ќерка Рози има малформација на вената на Гален (VGM).

  Ретката состојба, која се јавува за време на бременоста, доведува до нарушени врски меѓу крвните садови во мозокот, што влијае на едно од милион деца родени во Велика Британија секоја година, објави Мирор.

  Аби рече дека е „сосема случајно“ што лекарите ја откриле состојбата. Според нив, симптомите значително се разликувале кај секое дете и не можеле да и кажат што да очекува додека не се роди.

  Аби од Северен Велс рече: „Ме испратија на дополнителни ултразвук и тестови во нашата локална болница. Се сеќавам на еден од првите пати кога отидовме во женската болница во Ливерпул, не ставија во соба и рекоа дека ќе има три можни излези.

  „Постоеше шанса да излезе и да се опорави, втора опција да излезе и да има доцнење во развојот или оштетување на мозокот и доста сериозно оштетување и веројатност дека воопшто нема да преживее.

  Рози е родена во Општата болница во Ливерпул со царски рез. Во 12 часот била префрлена во детската болница Алдер Хеј на внимателно набљудување.

  „Таа е родена стабилна. Мислам дека беше деветти ден ни рекоа да ја однесеме дома. Отидовме во Алдер Хеј за понатамошно истражување. Кога Рози имала 10 недели, морала да ја направи првата операција откако било утврдено дека нејзината состојба ѝ врши притисок на срцето и дека влегува во раните фази на срцева слабост.

  Операцијата била успешна и била следена друга кога имал шест месеци. Рози е веќе „среќно, здраво и паметно“ тригодишно дете.

  Лекарите се изненадени колку добро му оди. Таа нема никакви доцнења во развојот, прави се што е типично за нејзината возраст. Нејзиното срце е добро и се надеваат дека [VGM] ќе се затвори сама по себе, бидејќи секоја година магнетната резонанца покажува дека дефектот е се помал“, рече нејзината мајка .

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.