6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Лекарите пронашле ретка дијагноза на бебе додека се уште било во утробата на мајка си

  Една мајка тврди дека лекар случајно открил ретка дијагноза на нејзината неродена ќерка.

  30-годишната Аби Тидсвел била бремена во 28-та недела кога ѝ било кажано дека нејзината неродена ќерка Рози има малформација на вената на Гален (VGM).

  Ретката состојба, која се јавува за време на бременоста, доведува до нарушени врски меѓу крвните садови во мозокот, што влијае на едно од милион деца родени во Велика Британија секоја година, објави Мирор.

  Аби рече дека е „сосема случајно“ што лекарите ја откриле состојбата. Според нив, симптомите значително се разликувале кај секое дете и не можеле да и кажат што да очекува додека не се роди.

  Аби од Северен Велс рече: „Ме испратија на дополнителни ултразвук и тестови во нашата локална болница. Се сеќавам на еден од првите пати кога отидовме во женската болница во Ливерпул, не ставија во соба и рекоа дека ќе има три можни излези.

  „Постоеше шанса да излезе и да се опорави, втора опција да излезе и да има доцнење во развојот или оштетување на мозокот и доста сериозно оштетување и веројатност дека воопшто нема да преживее.

  Рози е родена во Општата болница во Ливерпул со царски рез. Во 12 часот била префрлена во детската болница Алдер Хеј на внимателно набљудување.

  „Таа е родена стабилна. Мислам дека беше деветти ден ни рекоа да ја однесеме дома. Отидовме во Алдер Хеј за понатамошно истражување. Кога Рози имала 10 недели, морала да ја направи првата операција откако било утврдено дека нејзината состојба ѝ врши притисок на срцето и дека влегува во раните фази на срцева слабост.

  Операцијата била успешна и била следена друга кога имал шест месеци. Рози е веќе „среќно, здраво и паметно“ тригодишно дете.

  Лекарите се изненадени колку добро му оди. Таа нема никакви доцнења во развојот, прави се што е типично за нејзината возраст. Нејзиното срце е добро и се надеваат дека [VGM] ќе се затвори сама по себе, бидејќи секоја година магнетната резонанца покажува дека дефектот е се помал“, рече нејзината мајка .

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.