6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Лекарите ми порачаа да се откажам од ЖЕЛБАТА за деца: И покрај прогнозите, денес имам ТРИ деца и го живем својот СОН

  Желбата и љубовта кон децата беа посилни од се

  Поради џуџест раст, лекарите ги советувале да не бидат родители. Наспроти сите шанси добија три деца!

  Чарли Кејт Адамс е висок само 121 см. Тој има ахондроплазија, најчестиот тип на џуџест раст. Нејзиниот сопруг Кален е исто така низок и има ахромна дисплазија, поретка форма на болеста што може да предизвика повеќе компликации. Поради здравствените проблеми што ги имаат и двајцата, лекарите ги предупредија да не раѓаат деца.

  Кејт одлучи да отвори профил на Инстаграм за да ги документира авантурите на семејството секој ден. Нејзините објави привлекоа многу корисници ширум светот.

  – Сите сакаат да ги гледаат нашите заеднички фотографии, секогаш добиваме убави коментари од повеќето луѓе – вели таа и признава дека има и негативни коментари, но научила да се справува со тоа.

  Велат дека љубовта се случила веднаш штом се запознале и дека многу добро знаеле колку компликации ќе има доколку одлучат да имаат потомство.

  Најпрво ги следеа сомнежите за здравјето на нивните деца. Ги интересирало дали и малите ќе бидат носители на некој од синдромите што ги имаат. Сепак, тие сакаа да станат родители. Од докторот дознале дека има само 25 отсто шанси нивното бебе да не биде кратко. Постоел и голем ризик бебето да не преживее. И покрај двоумењето, Кејт во 2015 година забремени. Сопружниците нетрпеливо ги чекаа резултатите од генетските тестови, а и лекарите беа многу загрижени.

  Имаше четири можности кои можеа да се случат:
  Бебето може да биде со нормална висина или родено со ахондроплазија или ахромна дисплазија. Исто така, постои можност бебето да ги развие двете дефекти, што би значело дека нема да живее долго по раѓањето. Лекарите рекоа и дека е можно да има проблем само со грбот, но се друго да биде во ред.

  Најстарата ќерка се вика Тилба и од мајка си наследила генетска болест.

  Тилба брзо прерасна во весела и жива девојка која ги шармира сите околу себе. Сепак, тоа не беше без тешкотии. Проблемите започнале кога девојчето тргнало на училиште. Родителите морале некако да се справат со врсниците на нивната ќерка кои и испраќале разни грди коментари или дури и навреди.

  Парот решил да добие второ дете, добиле ќерка за која исто така било потврдено дека го има генот на нејзината мајка, со џуџест раст. Во 2020 година Чарли остана бремена по трет пат, роди момче кое не наследи ништо од родителите, што значи дека ќе биде со „стандардна“ висина.

  Ова необично семејство сега е навистина среќно и исполнето. Како што велат, децата се нивниот најголем успех.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.