6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Лекарите ме уверуваа дека ќеркичката ми има само грип: После една морничава ноќ конечно ја дознавме вистинската дијагноза и застрашувачка е

  Некаде околу четири наутро имав ужасно чувство во стомакот дека нешто не е како што треба.

  Нашата ќеркичка која е стара две недели никако не спиеше и јас веќе три пати го будев мојот сопруг. Таа беше се по кенкава и нервозна, а кашлица почна да ме загрижува…
  Одбила да јаде.

  Инаку 18 часа претходно лекарот дијагностицираше грип, а јас почнав да паничам, вака ја започлнува својата приказна блогерката Меган Вајтекер од Тексас.

  Седев на креветот и набљудував како моето новороденченце станува се поцрвено, а потоа вриштеше. Измерив температура. Додека темпераметерот почна да пишти и да се црвенее мене срцето за малку ќе ми застанеше.

  Го зграпчив бебенцето, влегов во дневната соба, каде мојот сопруг спиеше. Кога му реков дека бебенцето има грозница, длабоко воздивна и ми рече да ја носам на лекар иако педијатарот не се јавуваше. Како робот ги пакував работите и плачев додека чекав педијатарот да ми се јави.

  Телефонот не заѕвоне па тргнавме со бебчето. И токму кога излегував, педијатарот ми се јави и ми потврди дека мораме на Ургенетен. Јас тргнав со бебенцето, а мојот сопруг остана да го чува постарото детенце.

  Околу пет часот наутро сестрата направи лумбална пункција над моето детенце додека јас бескорисно стоев и гледав. Во шест часот наутро ги имавме првите резултати. Се воспостави дека бебенцето воопшто нема грип, туку респираторен синицијален вирус, честа и голема заразна респираторна болест. Кај некои може оваа болест да биде и смртоносна.

  Постои вакцина против овој вирус, но обично се дава привремено на родените дечиња или бебиња кои од некои причини се загрозени.

  За помалку од две недели моето бебенце беше животно загрозено, овој вирус е лоша настинка.

  Новороденчињата можат да дишат само преку нос. Ако им е блокиран, не можат ни да јадат ни да дишат.

  А треската, дехидрација и недостик на храна можат да за кратко време да предизвикаат многу компликации на новореденчињата кои немаат ниту развиен имунолошки систем.

  Наредните неколку дена ги поминавме во болница каде бебетп беше прикачено на многу апарати дури и на апарат за кислород. На секој час бројките на тој систем драмтично паѓаа и алармот се палеше. И секој пат бев уверена дека ќе останам без детенце.

  Почнав манијачки да фотографирам, бидејќи до тогаш ја немав фотографирано мислејќи дека има време.

  Деновите минуваа, а таа се подобра и подобра.Не пуштија од болница, и понатаму беше лошо, но беше надвор од животна опасност. Три дена може на вас ви звучат кратко за престој во болница, но и пет минути е предолго кога ќе се прашувате дали вашето детенце ќе излезе живот од таму.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.