6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дедо Добри – Заштитете ги вашите души! Ако немате вера – засекогаш сте изгубени! Запомнете

  „Бог ми даде добра молитва да се молам, но ѓаволот ме натера да заборавам. И таа беше многу убава! Затоа сега повторно се молам...

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Лекарите им рекле дека не можат да имаат бебе, но Бог решил да направи чудо во Лопушанскиот манастир!

  Семејствата се молат на Богородица во манастирот Лопушан

  Утрото на 25 март – Благовештение, Милена и Дончо Димитрови од Монтана ќе берат букет цвеќе, ќе го стават своето мало богатство на семејната кола и ќе се упатат до манастирот Лопушан „Свети Јован Крстител“. Таму, во храмот на светиот манастир, е духовниот заштитник на нивното семејство – иконата на Пресвета Богородица.

  На Богородица ѝ ја должиме најголемата радост во животот – нашата ќерка Магдалена. Затоа на секој празник сме во манастирот, да се заблагодариме и да се молиме за здравје, велат Миглена и Дончо. Кога двајцата се венчаа во 2008 година, помислата за дете сè уште беше далеку од нив. Тие беа повеќе заинтересирани за дружење со пријателите, нивните кариери и уредување на заедничкиот дом. Тогаш посакале да имаат дете, но среќата не им доаѓала со години.

  Посетивме многу лекари во Монтана и Софија, но ништо не функционираше. Одевме и по цркви и манастири, но некако без вера – поради ќорсокак. Не знаевме ни што да правиме пред иконите. Се додека еден наш познаник не упати во манастирот Лопушан. Ни кажа дека таму има чудотворна икона која помага, а ние само отидовме да направиме уште еден обид, вели Миглена.

  Влегувањето во храмот целосно им го промени животот, признаваат двајцата. Во црквата ги пречека монахот отец Христодул, им ја раскажа историјата на древниот манастир, ги запозна со основите на христијанската вера, а потоа ги однесе до лицето на Света Богородица со бебето и им прочита молитва за зачнување.

  Се фативме за раце на иконата и почувствував нешто необично, што не можам да го искажам со зборови, како некоја непозната сила да ме обзеде, раката ми се вкочани. Потоа го споделив ова со мојот сопруг и се покажа дека и тој го доживеа истото, се присетува Миглена.

  Двојката го посетила манастирот уште десетици пати и се молела пред иконата, а отец Христодул секој пат им откривал нови катчиња на христијанската вера. Свештеникот му признал на младото семејство – нешто што никогаш не го направиле во животот, им дал света вода да се напијат и ги научил на молитва што до ден денес ја кажуваат пред иконата на Богородица во нивниот дом. И на почетокот на 2014 година се случи чудото – Милена забремени, а во ноември се роди малата Магдалена.

  Со Дончо сакавме името на детето да биде библиско, бидејќи сме убедени дека нашите молитви пред иконата на Богородица, молитвите на отец Христодул и верата што никна во нас ни дадоа ќерка, споделуваат среќните родители. Семејството добило и подарок од свештеникот за раѓањето на бебето – детска Библија, од која секоја вечер и читале на Магдалена. Затоа што тие се цврсто убедени дека во животот мора да се расте со вера.

  Непознатата моќ што произлегува од ликот на Богородица им помогна не само на Миглена и Дончо, туку и на стотици семејства од цела Бугарија и странство да добијат наследници, вели игуменот на манастирот „Свети Јован Крстител“ архимандрит Христодул. . Во својата скромна ќелија, опремена само со клада и распетие, свештеникот чува список со имињата на аџиите кои барале утеха и спас во храмот, за кои секојдневно се моли.

  Љубомир Јорданов, „Труд.бг“

  Latest Posts

  Дедо Добри – Заштитете ги вашите души! Ако немате вера – засекогаш сте изгубени! Запомнете

  „Бог ми даде добра молитва да се молам, но ѓаволот ме натера да заборавам. И таа беше многу убава! Затоа сега повторно се молам...

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.