6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ФОТО: Излегла на пијачка со пријателите, на ногата и истуриле коктел, а два дена подоцна нозете и биле како крофни

  Излегов на пијачка со моите пријатели, а два дена подоцна имав мистериозен оток со кој се борев три месеци. Изгорениците од застрашувачкиот изглед на...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  ЛАЗАР (9) Е ИЗЛЕЧЕН ПО ЧУДОТО ВО МАНАСТИРОТ ТУМАНЕ: После ова приказна никој нема да се сомнева во моќите на овој манастир

  На Лазар Филиповиќ (9) од Владижин Хан пред една година му беше дијагностициран тежок облик на рак, а по чудесното заздравување во манастирот Туман, една година подоцна неговите родители решија да ја обноват црквата во неговото родно село.Дека имало тумор, а потоа дека исчезнал за само три недели, покажуваат и медицинските резултати од Институтот за мајка и дете.

  „Прогнозата беше страшна, дури се зборуваше и за ампутација на ногата“, вели Зоран Филиповиќ, таткото на Лазар.
  На Интернет, тој случајно дознал за чудата што се случуваат во манастирот Тумане, посветени на Свети Зосим.

  „Прочитав колку луѓе ги изгубија своите болести откако дојдоа во тоа светилиште, како другите се породија и многу повеќе. Го прашавме д-р Симиќ дали можеме да го однесеме детето во манастирот Тумане, тој беше воодушевен и не поддржа.

  Не знам како и зошто, но од тој момент сите се однесувавме поинаку. Се чинеше како огромен товар да паднал од моето срце, а Лазар, малку по малку, стана, се освежи и првпат по неколку дена побара да јаде, иако немаше апетит со денови“, се сеќава Зоран.

  Веќе тој ден, родителите, но и лекарите, видоа дека Лазар е подобар, а следното утро, анализите го потврдија тоа, така што немаше операција.По Божјото чудо што му го спаси животот на Лаза, Филиповиќ се редовни посетители на црквите, а неодамна решија да му се заблагодарат на Бога и на сите светци со реновирање на црквата во нивното родно село Јастребац кај Владижин Хан, со помош на монасите од Туман.

  „Локалните жители на селото започнаа со реконструкција на црквата, која мојот прадедо Рандјел Филиповиќ ја изградил во Јастребац, и секако се приклучив и јас. Ова му го пријавив и на игуменот Димитрије од Туман и наскоро братството реши да ни помогне. Па сега, иако тие самите се во работата, тие собираат донации за обнова на нашата црква“, објаснува Зоран Филиповиќ.
  Лазар сега оди на училиште, а дома со сестра му Николина, сака да си игра со волкот.

  Latest Posts

  ФОТО: Излегла на пијачка со пријателите, на ногата и истуриле коктел, а два дена подоцна нозете и биле како крофни

  Излегов на пијачка со моите пријатели, а два дена подоцна имав мистериозен оток со кој се борев три месеци. Изгорениците од застрашувачкиот изглед на...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  АКТУЕЛНО

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.