6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Лавров: Не сме против новото име на Македонија, во прашање е колку е процесот легитимен

  Министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров изјави дека Русија не е против новото име на Македонија, туку во прашање е легитимитетот на процесот на промената на името на земјата.

  „Ние не сме против името. Се прашуваме колку е овој процес легитимен и колку е навистина условен oд целта да се постигне консензус помеѓу Грција и Скопје или е предизвикан од интересот на САД сите балкански земји што поскоро да ги придобие во НАТО и да сопре било какви влијание на Русија во овој регион“, рече Лавров на годишната конференција за новинари, пренесе „Спутник“.

  За името зборуваше и рускиот претседател, Владимир Путин кој претходно изјави дека постои надворешен притисок за зачленувањето на Македонија во НАТО.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.