6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Куќи за 1 евро на Медитеранот: Погледнете каде се продаваат

  Самбука е уште едно италијанско село кое нуди куќи по смешна цена. Куќа на Средоземното Море, со лозја и романтични плажи. Ретко кој не сонувал барем еднаш во животот да живее на такво место.

  дури и ако не сте многу богати, можете да си го дозволите тоа, благодарение на политиката на италијанските власти за населување на населени села. Самбуца е уште едно село кое се обидува да привлече нови жители продавајќи им куќи за симболична сума од 1 евро.

  Селото се наоѓа во јужниот дел на островот Сицилија, познат и како „земен рај“. И покрај неверојатната природа, нејзините жители претпочитаат да се преселат во големите градови. Како и во повеќето случаи, овде локалната самоуправа има одредени барања за купувачите. Тие мора да инвестираат во имотот минимум 15.000 евра во рок од 3 години.

  Парите треба да се потрошат за реновирање на куќите.

  Новите сопственици треба да платат и депозит од 5000 евра. Ќе им биде вратено откако ќе заврши поправката. Ова се однесува на имоти со површина од 40 до 150 кв.м.

  „За разлика од другите градови кои најавуваат слична политика, овде локалната власт ги поседува сите огласени куќи по цена од 1 евро. Ние не дејствуваме како посредници помеѓу старите сопственици и купувачите. Ако некој покаже интерес, може веднаш да го стекне имотот“, вели заменик-градоначалникот на Самбука, Џузепе Качопо.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.