6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Курц бара прекин на преговорите за членство на Турција во ЕУ

  Брисел треба да заземе појасен став во однос на Турција, која се повеќе се дистанцира од Европската унија, изјави шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц во интервју за германскиот весник „Велт ам зонтаг“.

  „Мојата прогноза дека Турција ќе се оддалечува од Европа се сотвари, посочи Курц, додавајќи дека ќе продолжи да се залага за прекин на преговорите за членство на Турција во ЕУ.

  Тој наведе дека наместо да ѝ се предлага членство на Турција во ЕУ, Брисел треба да заземе појасен став кон Анкара и да се стреми единствено кон нормална соработка со неа. Курц исто така ги осуди масовните апсења и откази во Турција по минатогодишниот неуспешен воен удар.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.