6 C
Skopje
петок, септември 22, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Куманово ќе се бори за титулата во БИБЛ лигата

  Кошаркарите на Куманово се пласираа во финалето на БИБЛ лигата откако на домашен терен во реванш полуфиналето го победија тимот на Пеќ со 86:80 (18:25, 19:19, 24:21, 25:15).

  Куманово по првиот меч имаше негатива 79:83, а во реваншот патникот во финалето го реши Стефан Живковиќ кој конечните 86:80 ги постави со поените постигнати на три секунди до крајот на мечот.

  Гостите од Косово во првиот дел имаа и двоцифрена предност, а на полувремето беше 44:37 за Пеќ. Со подобрата и поефикасна игра во вториот дел кумановчани стигнаа до потребната победа поголема од четири поени.

  Најефикасен кај Куманово беше капитенот Марјан Јанески со 21 поен, а имаше и шест скокови, додека Јонел Браун постигна 20 поени. Димитар Караџовски беше на чекор до „дабл-дабл“ со 11 поени и девет скокови.

  Во финалето Куманово ќе игра против екипата на Берое од Бугарија, која во полуфиналето беше поуспешна од Теодо од Црна Гора.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.