6 C
Skopje
четврток, јуни 1, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Крстова Гора: Легендата вели дека дел од крстот на кој е распнат Исус се наоѓа таму, тече света вода, многу луѓе оздравеле

  Областа Крстова Гора се наоѓа на Родопите. Една легенда вели дека некаде има скриен дел од крстот на кој бил распнат Исус Христос! Но, вистински метален крст од 66 килограми беше всушност поставен на врвот Крстов, направен со средства што ги дал цар Борис III и потполковникот Величков со цел принцезата Евдокија и болните од епилепсија во тоа време да бидат излечени.

  Петар Днов е мајсторот што ја откри оваа област во раните 1930-ти преку својот следбеник Баи Данчо, човек со високо развиени сетила, кому Бог му заповеда да ослободи два бели гулаби и каде слета првиот гулаб, да постави еден голем железен крст и каде вториот гулаб земјиште – да се изгради црква “Света Троица” и олтар.

  Според Днов, таму порано имало манастир со 300 монаси кои се молеле и се бореле за ослободување на балканскиот народ и затоа биле безмилосно погубени од Турците! Затоа народот ставил крст на секое дрво во спомен на маченичките монаси и оттаму и името на местото – Крстова шума. Значајно е што при осветувањето на Железниот крст, на крајот од водосветот, на бокалот со света вода слета бел гулаб, кој потоа полета кон западната кота на планината Крастов;

  Луѓето го следеле додека слетал на карпа, од која подоцна бликала лековита вода. Приказната за Железниот крст завршува застрашувачки – на почетокот на т.н „Транзицијата кон демократија“ крстот бил украден, но двајца од киднаперите загинаа под мистериозни околности, а третиот им го врати крстот на свештениците со каење и надеж дека Господ Бог нема да го шири своето проклетство врз неговите деца!

  Денес многу луѓе го посетуваат овој манастир и местност. Еве линк каде се наоѓа – ТУКА

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.