6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Кражба среде бел ден: Украдена вредна слика од галеријата „Третјаков“

  Ретка слика од славниот руски сликар Архип Куинџи исчезна среде бел ден од галеријата „Третјаков“ во Москва додека десетици посетители уживале во изложбата, потврди руското Министерство за култура за РТ.

  „Ги проверуваме информациите за исчезнувањето на една од сликите на Куинџи од колекцијата на Рускиот музеј која е изложена во галеријата ‘Третјаков’“, изјавио директорот на Одделението за музеи при Министерството за култура, Владислав Кононов.

  Тој го потврди исчезнувањето на сликата „Ај Петри“, како и дека во галеријата „ Третјаков“ се наоѓат голем број полицајци. Според проценките на некои експерти, сликата вреди околу 500-750 илјади долари.

  Медиумите велат дека кражбата е изведена на многу дрзок начин. Непознато лице- високо, русокосо момче на дваесетина години- ѝ се доближило на сликата, ја симнало од ѕидот, ја извлекло од рамката и ја сокрило. Посетителите што во тој момент биле во близина мислеле дека станува збор за вработен во музејот и дури по неколку минути сфатиле дека станува збор за кражба.

  Во тек е потрага низ целата руска престолнина. Полицијата се сомнева дека во кражбата можеби се вклучени две лица, пишува „Тас“, и дека соучесник бил некој вработен во музејот.

  Архип Куинџи (1842-1910) е еден од најпознатите руски сликари од 19. и почетокот на 20. век. Куинџи е многу скап уметник, бидејќи неговите дела ретко се појавуваат на пазарот или во приватни збирки, вели експертот за ликовни уметности, Сергеј Подстантиски, за радиото „Говорит Москва“. Неколку години назад, колекционер добил 1 милион долари за слика на Кујнџи со иста големина како украдената.

  Украдената слика „Ај Петри. Крим“ е насликана меѓу 1898 и 1908 година и е дел од т.н. “Кримски период“ на Куинџи. На неа е прикажано едно од главните обележја на полуостровот – планината Ај-Петри, висока 1,234 метри.

  Сликата се чуваше во Рускиот музеј во Санкт Петербург, а во Москва беше дел од изложба на пејзажи.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.