6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Кој НИКОГАШ не треба да изберете за кум на вашетот дете, за да не го обречете на доживотна болка

  Крштевањето е една од најважните тајни во Православната Црква. Според религиозните канони, ова е второ раѓање на бебе – духовно. Затоа, родителите мора да ги следат правилата на крштевањето за детето да има среќна судбина. Најважно е да се изберат вистинските кумови.

  Правила за крштевање
  Кумовите се родителите на бебето пред Бога. Нивната задача на овој свет е да всадат кај детето љубов и почит кон црквата, да се молат за неговата среќна судбина и да даваат мудри совети во тешки времиња.

  Кумот, кого црквата го нарекува и примател, мора да биде православен христијанин. Покрај тоа, тој самиот мора да се крсти. Дури и најдобриот атеист не може да биде кум, бидејќи задачата на кумот е да воспитува дете во духот на христијанскиот морал. Идеално, кумот треба да присуствува на литургии во храмот, да пости и да се придржува до Божјите заповеди.

  Кумот не може да се замени, тој е доживотен ментор.

  Верувања и суеверија за крштевањето
  Многу луѓе веруваат дека православната црква забранува да се избере немажена жена за кума за девојче или ерген за момче. Се верува дека таквите кумови ќе му ја одземат среќата на детето. Истото важи и за вдовици и вдовици. Но, тоа се само суеверија кои црквата ги осудува.

  Исто така, постои популарно верување дека трудницата не може да биде прифатена за кума. Се вели дека ќе го изгуби бебето во утробата или во детството. Или новороденото бебе никогаш нема да се ожени или да има деца.

  Друго суеверие: кумот и кумот не можат да имаат исто име. Но, во ова веруваат само оние кои живеат според предрасудите. Прашајте кој било свештеник и тој ќе ги отфрли овие митови.

  Семејните пријатели, постарите браќа и сестри, тетки и чичковци, дури и свештеник може да крсти дете. Правилата за крштевање велат дека момчето мора да има кум, а девојчето мора да има кума. Односно, кумот може да биде личност.

  Кој не треба да биде прифатен за кум
  Според црковните правила, не секој човек може да стане кум. На пример, постојат ограничувања за возраста. Кумовите не можат да бидат девојчиња помлади од 14, а момчиња помлади од 15 години. Од оваа возраст младите можат да бидат одговорни за духовното образование на детето.

  Свештеник може да биде кум, но монаси и монахињи – во никој случај. Исто така, луѓето со ментални болести не се прифаќаат како кумови – тоа е забрането со црковните канони. Тој не може да има кум – муслиман, Евреин, будист – некој што се придржува до друга вера или атеист.

  На изборот на кумови треба да му се пристапи со сета потребна одговорност. Тие се духовни ментори кои ќе го придружуваат детето во текот на неговиот живот. Затоа, подобро е однапред да се знае за правилата на крштевањето, за да не се предизвикаат проблеми за детето.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.