6 C
Skopje
понеделник, август 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец. Доволен е само еден ваков мал инсект за да ви се уништи сонот во летните месеци и неколку дена да ве измачува непријатното чешање.

  Убод ите од комарци најчесто се случуваат во периодот од зајдисонце до изгрејсонце, кога комарците се најактивни. За среќа, Македонија не е ризично подрачје и комарците не пренесуваат сериозни бол ести како мал арија или жолта тре ска, па најголем дел од убо дите не се опа сни.

  Само женските комарци „касаат“ луѓе, бидејќи тие се хранат со крв. За разлика од нив, машките комарци најчесто се хранат со растителни сокови.

  Со помош на тенко долго рило женските комарци ја пробиваат човечката кожа и циц аат крв. Но, додека цица ат, тие на вашата оставаат кожа и дел од нивната плунка која содржи протеини чијашто цел е да го спречи засирувањето на крвта. Имуниот систем реагира на тие протеини и како резултат на тоа, местото околу убо дот поцрвенува и потекува, а се појавува и чешање.

  Научниците постојано спроведуваат експерименти за да утврдат што ги привлекува комарците повеќе кон едни луѓе, а помалку кон други. Познато е дека комарците ги избираат своите „жртви“ врз основа на многу фактори како миризбата и хемикалиите во потта.

  Досегашните истражувања укажуваат дека комарците повеќе ги привлекуваат мажи отколку жени, но и бремени жени, лица со крвна група 0, лица со високо ниво на холестерол и со прекумерна телесна тежина, лица кои консумираат пиво и лица кои носат темна облека.

  Доколку се појави уб од, чешањето е еден од најголемите проблеми, а Несторовиќ предлага друг стар рецепт како решение.
  Докторот Бранимир Несторовиќ советува како да се заштитите себеси и вашите најблиски од комарците на сосема природен начин.

  „Постојат едноставни, природни начини да се одбраните од комарците, како што е употребата на витамин Б комплекс, особено витамин Б1, кој има мирис што ги одбива женските комарци – што пецкаат.

  „Кога го пиете овој витамин, комарците бегаат затоа што мирисот на пота им е непријатен, а слично дејство има и лукот“, тврди Несторовиќ за „Линк ТВ“.

  Несторовиќ споменува една од нашите стари растенија – копривата, како особено ефикасен начин за одбивање на инсектите.

  „Копривите убив аат сè што постои. Вие берете коприви и ги ставате во фрижидер 5 дена во вода и ја прскате куќата со таа вода и инсектите исч езнуваат за неколку часа“, тврди тој.

  Старите растенија како копривата со текот на времето развија одбранбени системи кои не штитат од ви руси, бакт ерии, габи и други растенија, па затоа се ефикасни.

  Доколку се појави уб од од комарец, чешањето е еден од најголемите проблеми, а како решение Несторовиќ предлага друг стар рецепт – еозин.

  „Еозин помага, црвена боја што се нанесува за да се намали чешањето и да се спречи инфекцијата. Но, ако се направат плускавци и красти, тогаш не вреди, и на ред е новиот стар лек – цинк оксид – маст што ја нарекуваме маст од цинк и која може да се нанесува неколку пати на ден, бидејќи има антисептично и антиалергиско дејство“, објаснува Несторовиќ.

  Други 5 предлози за спас од комарци:
  Иако комерцијалните средства се делотворни, оние поквалитетните најчесто имаат превисока цена. Затоа, постојат неколку природни средства кои исто толку ги оттргнуваат комарците од вас.

  Чад
  Познато е дека инсектите не го поднесуваат мирисот на запален материјал, ниту топлиот оган, иако неговата светлост ги мами. Затоа, кога и да сте во природа, одржувајте тивок оган кој ќе ја направи таа територија недостапна за комарците.

  Ракија
  Доколку не ви пречи опојниот мирис на домашната лута ракија, истријте го телото со неа. Така сигурно ќе ги оттргнете комарците од вас.

  Зачини
  Ако не знаевте дека босилокот, нането, лавандата и рузмаринот со својот мирис ги одбиваат комарците, ви го откривме нивното магично дејство. Кога и да сте во можност, набавете барем еден од овие зачини и наполнете мали вреќички кои ќе ги оставите насекаде по домот.

  Етерични масла
  Етеричните масла од невен или еукалиптус се одлично средство против вечерните здодевни комарци. Доволно е да капнете само неколку капки масло во врела вода која испарува и ќе останете заштитени цела ноќ. Или пак, маслото можете да го нанесете на неколку делови од телото бидејќи никако не и штети на кожата.

  Лимон
  Исцедете еден лимон во литар вода и ќе добиете парфем од кој сите комарци бегаат.

  Latest Posts

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  (ВИДЕО)ОВАА МАЧКА ЧУВСТВУВА КОГА НЕКОЈ ЌЕ УМРЕ! Она што го прави пред пациентот да го напушти домот за стари лица, го крши срцето!

  Восхитувачка е приказната за мачорот Оскар, жител на дом за стари лица во Америка. Велат дека мачките се суштества на темнината и на „оној свет“....

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  АКТУЕЛНО

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.