6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Кошаркарскиот Суперкуп загревање за новата сезона

  Новата кошаркарска сезона во Македонија официјално ќе започне в четврток, кога ќе се одиграат двете полуфинални средби во Суперкупот. Покрај бранителот на титулата МЗТ, во Суперкупот уште ќе учествуваат Фени индустри, Куманово и Карпош Соколи.

  mkf_kosarka

  Сезоната во мак кошарката ќе ја отворат МЗТ и Фени индустри, во првото полуфинале во рамките на Суперкупот, додека во вториот меч силите ќе ги одмерат Карпош Соколи и Куманово.

  Тренерите на тимовите учесници, на прес конференцијата одржана во пресрет на овие натпревари, се согласија дека Суперкупот е добра можност за подигнување на формата и согледување на она што го сработиле со нивните кошаркари од почетокот на подготовките.

  „За нас ова е еден дел од подготовките, кои полека ни влегуваат во завршна фаза. Дури вчера го одработивме првиот тренинг на кој ни се приклучија Клоп и Томас. Ни треба време да се воиграме, ни требаат натпревари, така што ќе ги искористиме овие мечеви од Суперкупот и од турнирот во Кавадарци кои што ни следува. Добри мечеви за да ја дотераме формата за натпреваирте во АБА лигата и Еврокупот“, рече Емил Рајковиќ, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром.

  МЗТ го брани трофејот, а противник во полуфиналето ќе му биде Фени индустри екипа која на 10.август ги започна подготвките, а во комплетен состав работи од понеделникот кога на тимот му се приклучи репрезентативецот Кирил Николовски.

  „Имавме време да ја воиграме екипата, со доаѓањето на Николовски тимот е комплетен. Влегуваме во една натпреварувачка фаза, во којашто сме доволно подготвени за Суперкупот, остануваат само уште некои мали детали кои треба да ги исправиме“, рече Љупчо Малинков тренерот на Фени индустри, екипа која сезонава ќе настапува и во БИБЛ лигата.

  Втората полуфинална двојка ја формираа Куманово и Карпош Соколи, тимови кои ќе играат и во меѓународна конкуренција, Куманово во БИБЛ лигата, а Карпош Соколи ќе дебитира во АБА лигата.

  „Ние од некои други причини сме на почеток на подготвките и сме во фаза на формирање на тимот. Во понеделникот го имавме првиот вистински кошаркарски тренинг. Значи за разлика од другите доста доцниме со подготовките. Овој меч со Карпош Соколи ќе ни биде прв во сезоната. На овој меч ќе биде добра можност да ги видам новите засилувања на дело, односно колку тие ќе можат да ни помогнат во домашната лига и во БИБЛ“, рече предводникот на Куманово, Марјан Србиновски.

  „И ние како и Куманово доцниме со подготовките. Доцна дознавме дека ќе играме и АБА лига. Ние започнавме да формираме тим кој ќе се бори за врвот во македонската лига, поради тоа имавме и некои проблеми. Потоа започнавме да бараме играчи за во Јадранската лига, каде цел ќе ни биде да избориме опстанок. Пред десетина дена во тимот пристигнаа двајца Американци. Во однос на минатата сезона тимот е видно изменет. Суперкупот го перципираме како загревање за новата сезона и можност да видиме што сме сработиле во подготвителниот период“, рече тренерот на Карпош Соколи Синиша Матиќ.

  Суперкупот го отвораат МЗТ и Фени индустри, в четврток во 18 часот, а од 20:30 часот играат Куманово и Карпош Соколи. Финалниот меч ќе се одигра в петок од 20:30 часот.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.