6 C
Skopje
петок, февруари 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кошаркарите ќе играат предквалификации за Мундијалот во 2019 година

  Македонските кошаркари низ квалификациите не успеаја да изборат пласман на Европското првенство кое наредната година ќе се одржува во Израел, Финска, Романија и Турција.

  kosarka

  Во квалификациската група Македонија со скор од две победи и четири порази го освои претпоследното место, што предизвика шпекулации дека кошаркарите можат да се преселат во Б дивизијата.

  Во средата, ФИБА, се огласи со соопштение, дека оние 16 селекции кои не изборија пласман на Европското првенство, наредното лето, ќе играат предквалификации, а најдобрите осум ќе бидат вклучени во квалификациите за пласман на Светското првенство во 2019 година.

  Квалификациите ќе се играат од 2. до 19.август, а покрај Македонија ќе играат селекциите на Австрија, Холандија, Данска, Швајцарија, Кипар, Босна и Херцеговина, Естонија, Белорусија, Шведска, Португалија, Словачка, Бугарија, Косово, Албанија и Луксембург.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.