6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кошаркарите со пораз ги завршија квалификациите

  Македонските кошаркари со пораз ги завршија квалификациите за Евробаскетот во 2017 година. Во Солнок, во последниот меч Унгарија славеше над Македонија со 63-61.

  kosarka

  Македонија ја прекина успешната низа од четири последовни учества на континеталните првенства, откако одигра мизерни квалификации, во кои ги загуби четирите натпревари против директните конкуренти за пласман Унгарија и Велика Британија, а запиша само две победи над аутсајдерот Луксембург.

  Мечот во Солнок беше последен за селекторот Драган Раца, кој немаше капацитет, ниту пак знаење да го извлече максимумот од оваа генерација и да ја однесе Македонија на самитот на најдобрите во Европа.

  Унгарците кои и пред овој меч ја имаа обезбедено првата позиција во групата и пласманот на ЕП, настапија без своите двајца најдобри играчи, Војвода и Ханга, но ниту тоа не беше доволно Македонија да забележи победа.

  Македонските кошаркари добро го отворија мечот, предводени од Војдан Стојановски стигнаа до предност од 13 поени (7-20), а по првите 10 минути имаа позитива од седум поени 18-25.

  Празниот од во втората четвртина, кога повеќе од четири минути не поентираа беше доволен Унгарците со серија од 9-0 да се вратат во натпреварот.

  Од тој момент се играше кош за кош, мечот влезе во неизвесна завршница, од која Унгарците излегоа како победници.

  Костоски со 18 и Јанески со 14 поени беа најефиасни во македонската репрезентација.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.