6 C
Skopje
четврток, јуни 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кошаркарите во Словачка ќе одиграат две контролни средби

  Кошаркарската репрезентација попладнево ќе отпатува за Словачка каде што во наредните два дена ќе одигра две контролни среби со репрезентацијата на оваа земја.

  „Ги завршивме подготовките во Маврово и можам да кажам дека сум задоволен од пристапот на сите играчи. Беа доста ангажирани, но периодот е краток, ќе ни треба повеќе време за играчката форма. Задоволен сум од нивното ангажирање на тренинзите, беа максимално концентрирани. Двата натпревари против Словачка се впрочем првите наши тестови. Не очекувам некаква спектакуларна игра, но очекувам сериозен пристап од сите. Сите да дадат максимум од себе колку што можат во овој момент. Очекувам да видиме до каде сме, односно Словачка да ни биде показател што сме направиле, што уште ни треба, каде повеќе да обрнеме внимание. Во секој случај ќе видиме како ќе изгледаме на терен. Едно е на тренинг, натпреварите се сосема друго. Не сум оптоварен со некои резултатски параметри, дека мора да победиме. Сепак, ќе се обидеме да одиграме најдобро, битно е по тоа да имаме некоја појасна слика за тимот и сите играчи да абидат здрави“, изјавил за интернат страницата на МКФ селекторот Давитков.

  Првиот натпревар ќе биде одигран утре (11 јули), со почеток во 18:00 часот и ќе биде од затворен карактер, додека вториот ќе биде отворен, а ќе се одигра на 12 јули, со почеток во 16:00 часот.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.