6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кошаркарите во претквалификациите против Естонија и Косово

  Македонските кошаркари ги дознаа противниците со кои ќе се соочат во претквалификациите за пласман на Светското првенство во Кина.

  kosarka

  Извлекувањето на претквалификациските групи се одржа, во саботата, во Прага, а Македонија ќе игра во Ц групата против Естонија и Косово.

  Првите две репрезентации во групата ќе играат во квалификациите за пласман на Мундијалот во 2019 година.

  Група А: Словачка, Шведска, Босна и Херцеговина, Ерманија
  Група Б: Албанија, Австрија, Холандија
  Група Ц: Македонија, Естонија, Косово
  Група Д: Португалија, Бугарија, Белорусија

  Претквалификациите ќе се играат од 2. до 19. август наредната година.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.