6 C
Skopje
недела, април 14, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Косово размислува за нова кандидатура за влез во Интерпол

  Косовската полиција работи на обновување на кандидатурата за пристапување кон Интерпол, по неуспехот на земјата да стане дел од меѓународната полициска организација минатата година, објави приштинскиот весник „Газета експрес“.

  Генералниот директор на косовската полиција, Рашит Ќалај, изјави дека се разгледува обновувањето на кандидатурата за Интерпол, откако во ноември минатата година барањето на Косово за влез во полицискиот орган не ја доби потребната поддршка од две третини од членовите на Генералното собрание на организацијата. Ќалај истакна дека борбата против организираниот криминал и корупција се најважните приоритети на земјата и токму поради тоа Приштина се стреми кон членството во Интерпол, а не поради потребата од либерализација на визниот режим со ЕУ или процесот на евро-атлантските интеграции.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.