6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  „Короната е само почеток, катастрофите штотуку доаѓаат“ – Ноам Чомски предупредува на ужасот кој нè чека доколку не ја научиме лекцијата…

  Ноам Чомски (91), популарниот лингвист, филозоф и еден од најголемите мислители на деценијата, овие денови ги поминува во самоизолација во Аризона.

  Според Чомски, шокантно е во овој круцијален момент на чело на Америка да се наоѓа Доналд Трамп, кој го опишува како “социопатски пајак“.

  „Коронавирусот е многу сериозен, но мора да знаеме дека ни се доближуваат и поголеми пандемии со поголеми страдања. Една е нуклеарната војна, а другата е социјалното загревање. Коронавирусот е ужасен и може да има застрашувачки последици, но ќе закрепнеме. Но, по другите две катастрофи нема закрепнување.

  Америка има преголема моќ, а Европа слепо го следи нејзиното владеење. Додадете на тоа илјадници смртни случаи на Медитеранот, вели Чомски и ќе сфатите во колкава криза се наоѓа западната цивилизација.

  Коронавирусот ќе нè натера да размислиме за тоа каков свет сакаме“ – вели тој.

  Чомски верува дека изворот на кризата лежи во крахот на пазарот и неолибералната политика која што ги засилила социјално-економските проблеми.

  „Се знаеше веќе подолго време дека ваква пандемија може да се случи, и се знаеше дека тоа ќе биде пандемија на коронавирусот, модификација на онаа која што ја видовме преку САРС. Можеа да работата на вакцини, да развијат заштита од потенцијална пандемија и со помали модификации веќе денес би имале вакцина“ – вели Чомски.

  „Но, многу е поголем профитот во правењето нови креми за тело отколку во пронаоѓањето на вакцина. Нелибералната чума блокираше сè“.

  „Не внимававме на информациите. Кина на 31-ви декември ја извести СЗО. Кинеските научници набрзо го изолираа вирусот. Земјите во тој дел од планетата почнаа да работат нешто. Во Европа тоа донекаде се случи. Германија има сигурен здравствен систем и може да направи нешто за себе. Некои други земји го игнорираа предупредувањето, пред сè Велика Британија и САД“.

  Дали има место за оптимизам, особено доколку граѓаните веруваат дека се авторитетни во режимот за спас?

  „Постојат можности луѓето да се организираат, да работат на подобар свет, но и тој свет ќе се соочи со големи проблеми. Ова е клучен момент за човечката историја затоа што време е да ги спознаеме длабоките маани на светот, дисфункционалните карактеристики на целиот систем кој мора да се промени. Ова е знак на предупредување и лекција која мора да ја научиме“.

  Извор: Tocka.com.mk

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.