6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Конечно ќе биде пуштен во употреба автопатот Скопје – Штип

  Пуштањето на новата делница драстично ќе го скрати патувањето кон источниот дел. Двете патарини допрва ќе се градат. Паралелно стартува и големиот проект за рехабилитација на четириесетина патни правци, пишува Дојче веле.

  Од Скопје до Штип за половина час! Она што со години беше најава, конечно станува реалност. По пет години од стартот на градежните активности на автопатската делница кон истокот, проектот Миладиновци-Штип е готов и деновиве официјално ќе се пушти во употреба:

  „Она што требаше да се сработи со кинеската компанија ‘Синохидро’ е готово и заврши во декември. Во тек се работите околу правењето на пристапните патишта што се прави со пари на Јавното претпријатие за државни патишта за да може сите населени места да се приклучат на автопатот. Ова не беше дел од кредитот и проектот со Синохидро. Тоа воопшто не било ни размислувано како ќе се случи. Сега и тоа е речиси завршено, така што автопатот ќе го пуштиме неделава“, изјави за Дојче веле вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

  Од Јавното претпријатие за државни патишта велат дека ги обезбедиле потребните дозволи од надлежните институции за пуштање во употреба на делницата во должина од 46 километри. Задоволни се што во целиот процес се остварени и заштеди:

  „Сѐ е завршено, во МВР е потпишано сообраќајното решение, бидејќи така е редот. Прво надзорот прави техничка документација, па МВР со сообраќајното решение и потоа од надзорот се дава употребната дозвола. Во делот на финансирањето е важно што од претходно планираното имаме заштеда од околу 40 милиони евра. Патот требаше да чини околу 220 милиони евра, но сега тоа ќе изнесува помалку. Точната сума ќе се знае деновиве“, вели за Дојче веле првиот човек на Јавното претпријатие за државни патишта, Зоран Китанов.

  Дополнително што треба да се сработи и што ќе чини плус финансиски средства е завршувањето на пристапните патишта и изградбата на двете патарини:

  „Има работи коишто ги немаше во проектот, а коишто мораше да се прават. За патарините имале предвидено дека ќе се градат две, но ние ниту наследивме дозвола ниту проект. Во меѓувреме годинава се направени проекти, извршена е експропријација и извадивме дозвола за градба и патарините ќе почнат да се градат. Проектот ќе оди преку Европската банка за обнова и развој и подготовките веќе се во тек. Но сега во предизборен период не можеме да одиме со тендерска постапка, така што во јуни ќе отпочне тој дел од градбата. Во меѓувреме ќе се чисти теренот и на тој дел кај што ќе се градат патарините ќе има времен режим на сообраќај. Генерално со сите патчиња, сѐ ќе биде завршено некаде во мај. Но тоа не пречи на сообраќајот на автопатот во меѓувреме нормално да функционира“, објаснува Китанов.

  Автопатот Миладиновци-Штип стартуваше во 2014 година, во пакет со оној од Кичево до Охрид. Пет години подоцна, источната делница е готова, но онаа западната сѐ уште е заглавена во делот на техничките процедури. По промената на власта, двата проекта запреа откако беа констатирани сериозни технички пропусти во планирањето и проектирањето. Проблемите на Миладиновци-Штип се испеглаа, но кон Охрид се уште работите се на стенд бај:

  „За автопатот кон Охрид чекаме да се продолжи кредитот. Техничките проблеми се решени, постигнавме договор и таму направивме заштеди од 92 милиони евра затоа што се намалија цените. Законот за договорот за задолжување од Ексим, кинеската банка, истече во јануари и сега чекаме тој да се пролонгира за да можат да продолжат активностите. Работата е во кинеската влада и таа треба да даде дозвола за кредитот да биде пролонгиран. Во кредитот има средства кои не се потрошени, но имаше рок до кога тие треба да се влечат. Рокот беше до јануари и сега очекуваме тој да се продолжи. Проблемите се решени и очекувам до крајот на месецов да се реши сѐ и веќе од април да имаме интензивно градење на терен. Според планот, сѐ треба да се заврши до 2021 година“, објаснува вицепремиерот Анѓушев.

  Од првиот автопат на истокот од земјата, огромен бенефит ќе има бизнисот, како и целата економија во државата. Ќе се овозможи брза комуникација и увоз на сите производи од источните делови. Ќе се зголеми конкурентноста, како и туризмот во овој регион.

  Паралелно надлежните велат дека се работи интензивно и на останатиот дел од патната инфраструктура. Од денеска, понеделник, според најавите треба да започне проектот за рехабилитација на 16 патишта низ државата. Дополнително, до крајот на март ќе биде започната реконструкција и рехабилитација на околу 40 патни правци.

  „Имаме обемна програма за овој период. Градиме и четири нови мостови, а во тек е реконструкција на уште 12 мостови. Едната од ни е доста голема и чини околу два и пол милиони евра. Станува збор за рехабилитација на мостот од Куманово кон Свети Николе, кој е најголемиот во државата“, објаснува Китанов.

  Според владините најави, годинава треба да биде во знакот на патната инфраструктура. Вкупно за доизградба, модернизација и рехабилитација на патиштата низ државата, според проценките, ќе се потрошат 1 милијарда и 270 милиони евра.

  Latest Posts

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.