6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Кои се градовите со највисока стапка на заболени од ковид-19 на 100 илјади жители

  Според најновиот неделен извештај на ИЈЗ, до 26 овој месец, највисока стапка на заразени има во Штип, па во Свети Николе и во Ресен, додека највисок морталитет е регистриран во Струга, Тетово и во Куманово

  Најголем процент од новозаболените во периодот од 20 до 26 јули се на возраст од 50 до 59 години (22,3 отсто)

  Иако главниот град е со најголем број заболени од ковид-19 во земјава, стапката на заразата е највисока во два града на истокот на државата – Штип и Свети Николе, а трет на листата е Ресен.

  Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, заклучно со 26 овој месец, највисока кумулативна инциденца на 100 000 жители е регистрирана во Штип со 1 444,8 заболени, следуваат Свети Николе со 1 057,9 на 100 000 жители, Ресен (874,5/100.000), Скопје (754,5/100.000), Куманово (694,5/100.000), Дебар (691,8/100.000), Струга (613,1/100.000). Стапка со над 250 заболени на 100.000 жители е регистрирана во Тетово, Охрид, Прилеп, Гостивар, Велес, Пробиштип и Демир Хисар.

  Според место на постојано живеење/повремен престој, најголем број случаи има во Скопје, Тетово и Куманово, додека највисок морталитет е регистриран во Струга, Тетово, Куманово и Скопје. Од градовите каде што е регистриран поголем број случаи, највисок леталитет е регистриран во Струга.

  Дистрибуција по ЦЈЗ/ПЕ Вкупно Инциденца /100 000 Умрени (вкупно) Морталитет/100 000 Леталитет
  Вкупно 10.213 491,6 466 22,4 4,6%
  Скопје 4660 754.5 192 31.1 4.1%
  Тетово 998 499.6 71 35.5 7.1%
  Куманово 991 694.5 50 35.0 5.0%
  Штип 761 1444.8 12 22.8 1.6%
  Струга 416 613.1 44 64.8 10.6%
  Гостивар 385 321.4 23 19.2 6.0%
  Прилеп 324 339.9 23 24.1 7.1%
  Охрид 262 466.9 7 12.5 2.7%
  Свети Николе 217 1057.9 0 0.0 0.0%
  Велес 212 320.0 13 19.6 6.1%
  Дебар 192 691.8 6 21.6 3.1%
  Ресен 143 874.5 4 24.5 2.8%
  Кичево 120 210.0 6 10.5 5.0%
  Битола 116 113.8 2 2.0 1.7%
  Кочани 95 198.0 3 6.3 3.2%
  Кавадарци 48 111.5 1 2.3 2.1%
  Пробиштип 48 313.7 0 0.0 0.0%
  Струмица 35 37.0 3 3.2 8.6%
  Радовиш 28 85.9 1 3.1 3.6%
  Демир Хисар 24 286.5 0 0.0 0.0%
  Неготино* 23 98.0 1 4.3 4.3%
  Гевгелија** 22 64.0 0 0.0 0.0%
  Крива Паланка 22 92.0 0 0.0 0.0%
  Крушево 15 157.4 2 21.0 13.3%
  Македонски Брод 15 134.0 0 0.0 0.0%
  Кратово 13 135.9 0 0.0 0.0%
  Виница 7 36.0 0 0.0 0.0%
  Пехчево 6 120.2 0 0.0 0.0%
  Валандово 6 50.6 0 0.0 0.0%
  Делчево*** 5 20.8 1 4.2 20.0%
  Берово 4 30.8 1 7.7 25.0%

  *10 лица се од Демир Капија  **7 лица се од Дојран, 3 од Богданци ***4 случаи се од Македонска Каменица.

  Целиот текст на овој ЛИНК

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.