6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Кои работи се потребни да ги знаете за здрава вагина?

  Можеби мислиш дека знаеш сѐ за интимното здравје, но понекогаш и ситниците може да ја нарушат рамнотежата. Не е лошо од време на време да проверувате дали правите сѐ што треба за вашето интимно здравје, а ние сме тука да ве потсетиме. Најдобро е да се придржувате до овие совети:

  Користи кондоми

  Освен што ве штитат од сексуално преносливи болести и бременост, кондомите и помагаат на вагината да ја држи pH вредноста под контрола. На тој начин, добрите бактерии може да преживеат, што е исклучително важно, ако сакаш да ги избегнеш габичните инфекции.

  Носи памучни гаќи

  Кога се работи за изборот на долна облека, твојата вагина преферира памук. Токму тоа е причината поради која на секој пар гаќи има слој памучен материјал.

  – Памукот е идеален материјал со оглед на тоа дека ја впива влагата и ѝ овозможува на вагината да дише, изјавува гинеколог д-р Мери Џејн Минкин.

  Вежбај

  Кегловите вежби се клучни за зајакнување на долните мускули на вагината. Токму зајакнувањето на овие мускули може да ти помогне да постигнеш посилни оргазми, но и да ја зајакнеш контролата на мочниот меур.

  Јади јогур

  Јогуртот е мошне добар за рН рамнотежата, па вклучувај го во исхраната што е можно почесто. При тоа води сметка за внесувањето на шеќери, бидејќи зголеменото внесување на шеќери придонесува до габични инфекции.

  Немој да се двоумиш дали да користиш лубрикант

  Вагиналната сувост е честа појава и не е знак за паника. Може да се појави поради користење на одредени лекови, по породувањето или пред менопаузата. Важно е само да немаш сексуален однос додека си сува, па или имајте подолга предигра или користи лубрикант.

  Внимателно вози велосипед

  Жените кои често возат велосипед, било во теретана или надвор, ризикуваат од болка, вкочанетост или чешање во делот околу вагината. Едно истражување, покажало дека повеќето од жените се соочиле со овие појави. Можеби е време да носете некои подебели панталони за велосипедисти.

  Не го прескокнувај гинеколошкиот преглед

  Секој гинеколог го дели истото мислење: Барем еднаш годишно мора да се посетува гинеколог и да се направи Papa тест. Токму овој преглед е единствен начин да знаеш во какво интимно здравје се наоѓаш, но и на време да откриеш одредени болести.

  Внимателно со антибиотиците

  Антибиотиците може да ја нарушат рН рамнотежата на вагината. Секако, не треба ова да значи дека треба да не пиете антибиотик, ако имате некоја инфекција , туку треба да преземете превентивни мерки за заштита на вагината. Накратко, „наоружај“ се со јогурт.

  Внимавајте на сексуалните активности

  Никогаш немој од анален секс да преминеш на вагинален, без претходно да се смени кондомот или да се измиете. Не сакаш бактериите од анусот да влезат во твојата вагина.

  Избегнувај да користиш сапун

  Без разлика колку убаво да ни мирисаат, сапуните ја сушат кожата и не треба да ги приближувате близу вашата вагина. Најдобро е да се измиете со чиста, млада вода. Ако не можеш без сапун, избирај ги оние благите и без мириси.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.