6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Кога ќе се скарате со некој од своите блиски, сетете се на оваа приказна

  Постоеле двајца браќа кои живееле на соседни фарми и се скарале еден со друг.

  Тоа била нивна прва посериозна кавга во текот на 40 години како што живееле заедно како деца, а потоа и еден до друг, делејќи многу нешта во животот. Само во еден миг, согласноста меѓу нив била нарушена, а сите нешта почнале од мала кавга и многу лоши и груби зборови.

  Едно утро некој чукнал на вратата на еден од браќата. Кога тој ја отворил вратата, видел човек со столарски алат велејќи: Барам работа. Можеби на оваа твоја фарма би имало место за мене.

  Да, рекол постариот брат. Знам што можеш да направиш за мене. Ја гледаш онаа друга куќа покрај мојата? Тука живее мојот сосед, всушност тој е мојот помлад брат. Претходно меѓу нас постоеше ливада, но тој копаше од реката до тука и меѓу нас сега постои еден голем поток. Тоа го направи за да ми напакости, но ќе му вратам? Ги гледаш они дрва покрај шталата? Сакам да ми направиш  ограда висока 2 метри и веќе да не го гледам ниту него, ниту пак неговата куќа.

  Столарот рекол: Јасно ми е. Ќе го направам тоа, но потребни ми се уште алати.
  Постариот брат отишол до градот за да ги набави сите потребни материјали. Столарот во меѓувреме, во текот на целиот ден мерел и работел.

  Кога постариот брат се вратил, столарот веќе ја имал завршено работата. Бил вчудоневиден.
  Воопшто немало ограда. Тој направил мост кој ги спојувал двете страни на потокот. Тоа бил преубав мост, а од другата страна му се приближил неговиот помлад брат со раширени раце.

  Тој му рекол: Навистина си сјајна личност кога правиш мост и покрај сѐ што ти направив.

  Браќата застанале, секој на својата страна на мостот и полека тргнале еден кон друг, среќавајќи се на средината. Виделе дека столарот си ја зема својата кутија со алати и си заминува.

  Чекај – викнале тие. Би сакале да ти се заблагодариме. Остани на вечера.
  Би сакал, но морам да направам уште многу мостови –  извикал столарот.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.