6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Кинески лекар открил дека властите во Вухан нешто кријат, а потоа добил и одговор дали коронавирусот е направен во лабараторија

  Кина забележа седум нови случаи на коронавирусот во последните 24 часа, но здравствените стручњаци предупредуваат на опасност од втор бран зараза од Ковид-19.

  Два од новозаразени се увезени инфекции, но три се со локална трансмисија во североисточниот град Јилин.

  Бројот на потврдени случаи во Кина сега е 82.947, додека починати се 4.634 лица кои беа заразени од корона вирус.

  Локален пренос на заразата во Јулин се случи во дел на градот кој кинеските функционери го означија како високоризично подрачје за Ковид-19, па беа воведени мерки кои подразбираат и само еден член на семејството да  излезе од дома во текот на денот за потребното снабдување со намирници.

  На граѓаните им е препорачано да не го напуштаат градот, а секој кој на тоа е присилен од некоја причина  мора да покаже негативен тест на корона направен во последните 48 часа.

  Јилин е втор најголем град во истоимената покраина, која граничи со Северна Кореја и со Русија. Покраината привремено во средата ги суспендира патничките возови.

  Истовремено утврдени се 12 нови асимптоматски случаи на корона вирус, соопштија властите.

  Се заканува втор бран на зараза

  Здравствениот советник на Кинеската влада Зинг Наншан за СИ- Ен- Ен вели дека опасноста од втор бран зараза и понатаму е голема.

  „Повеќето Кинези во овој момент и понатаму се осетливи на можна зараза со Ковид-19 поради недостаток на имунитет. Соочени сме со голем предизвик, мислам дека во овој момент ситуацијата ене ништо подобра отколку во странските земји“, предупреди Зонг.

  Тој вели и дека локалните власти во Вухан, град од кој почна пандемијата, заташкале клучни детали за обемот на почетната зараза.

  Рече дека на 18 јануари го посетил Вухан и дека тогаш лекарите и поранешните студенти зборувале дека ситуацијата е многу полоша од што се прикажува.

  Вирусот е подметнат?

  Се посомневав дека властите во Вухан не ја зборуваат вистината затоа што официјалниот број на новозаболени во тој град изнесува 4, веќе десет дена со ред.

  „Не им верував на тие бројки и барав да ми ги дадат вистинските“, вели Наншан.

  Иако, признава, дека Вухан на почетокот ги прикривал вистинските бројки, Наншан, ја отфрла можноста дека прикривањето продолжило и откако централните власти во Кина ја презеле работата во свои раце.

  „Од 23 јануари сите податоци беа веродостојни“, вели тој.

  Се осврна и на тврдењата дека вирусот е направен во лабораторија.

  Вели дека за тоа повеќепати го прашувал Ши Зенгли, водечки  вирусолог од Институтот за вирусологија во Вухан, која му рекла дека со опремата која ја имаат во моментот  и со експертите кои ги имаат, не може да се направи вирусот во лабараторија

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.