6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Кинезите фатени на дело: Германците го открија планот на официјален Пекинг…

  Кинески дипломати контактирале високи функционери во германската влада со намера да ги поттикнат да дадат позитивни оценки за постапките на Пекинг за време на пандемијата на коронавирусот, соопштија од германското министерство за внатрешни работи.

  „Германската влада е запознаена со поединечни контакти на кинески дипломати со цел да поттикнат позитивни јавни изјави за постапките на Народна Република Кина во врска со коронавирусот. Сојузната влада не ги исполни тие барања“, стои во писмото кое британската новинска агенција „Ројтерс“ деновиве го добила на увид.

  Писмото од 22-ри април било испратено до пратеничката Маргарете Баузе од редовите на Зелените, како одговор на нејзиното прашање дали кинески дипломати контактирале германски владини функционери за да ги наведат да изнесат позитивни оценки за Кина.

  За одговорот на министерството прв извести весникот “Welt am Sonntag”. Овој медиум наведе дека кинеската амбасада во Берлин го отфрла извештајот оценувајќи го како невистинит и неодговорен.

  Од кинеската амбасада во текот на вчерашниот ден не биле достапни за коментар, а „Ројтерс“ побарале коментар и од кинеското министерство за надворешни работи, меѓутоа не добиле никаков одговор.

  Инаку, во писмото, германското министерство истакнало дека Берлин ги признава напорите на Кина да ја сузбие пандемијата на коронавирусот, посебно од 23-ти јануари и тоа без Пекинг да го побара од нив. Но, истовремено е наведено дека Берлин верува дека за време на пандемија е важна транспарентноста, притоа не истакнувајќи дали Германците всушност веруваат дека кинеската влада всушност била транспарентна.

  Пред неколку дена „Ројтерс“ пренесе дека Кина се обидела да го блокира извештајот на Европската унија во кој се вели дека кинеските власти ширеле дезинформации во врска со појавата на коронавирусот.

  Извор: tocka.com.mk

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.