6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кина внесе рекордни 83 милијарди долари во банкарскиот систем

  Кинеската централна банка на Кина денска вшприца 560 милијарди јуани (83 милијарди долари) во домашниот банкарски систем, што е рекорден износ инјектиран во еден ден, оценува каналот Си-ен-би-си.

  Приносот на 10-годишната кинеска државна обврзница по тоа, падна под 3,1 отсто, што е најниско ниво во повеќе од две години според базата за финансиски податоци „Винд“.

  Денешното рекордно вшприцување на централната банка беше реализирано преку реверзна репо-аукција или со купување краткорочни обврзници од одделни комерцијални банки со цел кредиторите да имаат повеќе готовина.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.