6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  Како Русија се изборила со заразната болест: За еден месец ја искорениле болеста, еден потег бил клучен!

  За да не се памети овој случај, ниту докторите ниту научниците никогаш не биле наградени за својот труд.

  Во далечната 1959 година во декември, на аеродромот Внуково слетал авион од сончевата Индија. Заедно со останатите патници, од авионот слетал, ја поминал границата и царинската контрола, уметникот Алексеј Кокорекин. Малку се накашлал, но никој не обрнал внимание на тоа, со оглед на тоа што во Русија било многу ладно.

  Токму така, во главниот град на поранешна СССР пристигнала епидемија која се заканувала дека ќе дојде до масовно изумирање. Таа ужасна болест се викала мала сипаница.

  Болеста се ширела речиси експоненцијално. Најризична група биле оние кои патувале со истиот авион како споменатиот уметник. Потоа, сите оние кои се сретнале со уметникот по неговото доаѓање: сопругата, ќерка му, пријателите, пациентите и лекарите. А потоа и сите луѓе со кои понатаму контактирал. За кратко време, 7 милиони жители од главниот град биле изложени на смртна опасност.

  КГБ имала јасна цел: да ги најде сите извори со кои уметникот бил во контакт. А бројката била застрашувачка.

  Тука се откриле и некои не толку позитивни детали од животот на познатиот уметник.

  Се дознало дека има љубовница на која и’ донел подароци од Индија, кои таа ги предала на комисија, бидејќи се мислело дека на нив има вирус.

  Биле заразени сите продавачи, превозници, роднини и пријатели кои дошле во контакт со уметникот.

  Медицинските сестри откриле дека уметникот имал посети во болница, и покрај строгата забрана. Но еден од нив, уметникот Суријанинов, кој потоа го носел ковчегот со посмртни останки на Кокорекин, подоцна ги почувствувал симптомите. Неговата сопруга Нина ги добила истите симптоми. Осип.

  Цела Москва веднаш била ставена во карантин. Се’ застанало: авионите, возовите, меѓуградските автобуси. Градот бил на чекор од епидемија со средновековни размери! 11 илјади луѓе биле во карантин.

  Властите донеле итна одлука: да се вакцинираат сите жители на градот. Но големи резерви на вакцината имало само на Далечниот Исток. И таму болеста владеела, а авионите не можеле да полетаат.

  Москва ги мобилизирала сите свои сили, градот бил изолиран од целиот свет. И првата серија вакцини пристигнала во главниот град.

  Николај Малишев, доктор за заразни болести рекол: „Сите жители на Москва се вакцинирани, седум милиони. Секој ден по 1,5 милиони жители!“

  До крајот на јануари, сите во Москва и во околните области биле вакцинирани. Во целата светска историја, ова е најголемиот случај на вакцинација, во смисла на обем, време и трајност.

  Тројца луѓе умреле од епидемијата на мала сипаница во Москва во 1960 година, а уметникот Алексеј Кокорекин се сметал за нултиот болен. Неговиот пријател, уметникот Рубен Суријанинов и неговата сопруга оздравеле.

  Она што тогаш им помогнало на жителите бил советскиот начин на живот – послушноста. Барем во доба на епидемија и пандемија. Уште една карактеристика на овој начин на живот било отсуството на паника: КГБ ги сопирало и најмалите гласини, а целата приказна за епидемијата на мала сипаница во Москва, се чувала во архива со наслов „тајна“.

  За да се заборави целиот овој случај што е можно побрзо, ниту лекарите ниту научниците не биле наградени за својот труд и за тоа што спасиле толку многу народ.

  Latest Posts

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Дали e љубов и како да се опише: 71-годишна жена се омажи за нејзината 17-годишна вистинска љубов. Раскажува среќниот пар

  Што мислите за вистинската љубов, без разлика на разликата во годините? Секојдневно гледаме примери околу нас - постар маж, лудо вљубен во својата млада...

  И вие наросувате сол на прагот: Ако не го правите тоа, поскоро започнете, а еве и зошто

  Можеби изгледа чудно, но од памтивек, солта се користеше како средство за чистење. Сол – одлична супстанција за дезинфекција и чистење на разни предмети...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.