6 C
Skopje
вторник, јуни 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  Како не се срамиш со дете во рака така да се облекуваш: Млада мајка критикувана поради својата облека

  Младата мајка се прашува што тоа во меѓувреме пропуштила, па странците да и го одредуваат стилот на облекување.

  Популарната австралиска блогерка, 27 годишната Стиви Ники доживеала голема непријатност во текот на една прошетка со детето во раце.

  Кон неа се залетал еден непознат маж и ја критикувал поради нејзиниот стил на облекување, кој според неговото мислење не и прилега на една мајка.

  Проблемот бил во тоа што на овој маж не му се допаднале искинатите фармерки, кои на себе ги имала Стиви, односно тоа што повеќе не е девојче за така да се облекува.

  -Пред некој ден некој ми кажа дека не се облекувам како мајка и да не би требало да го носам тоа што го носам. Дури и слушнав коментари дека мојата облека не е примерна на моите години. Го носев ова од фотографијата. Извинете? Само што се јави 1950 година и ги сака назад своите застарени ставови. Дали владата издаде наредба за тоа што би требало мајките да носат, а јас сум пропуштила? Дали ангажирале полиција да пази што луѓето облекуваат? Од кога тоа морам да се облекувам како на другите им се допаѓа? На крајот на краиштата, планирам ли и во 80-тите години да носам искинати фармерки, фустани со тил од еднорог и коса во други бои?, се праша Ники а потоа во здив продолжи со пишувањето на Инстаграм.

  -Тоа како изгледам или што носам не говори каква личност сум. Мојот изглед не влијае на мојата личност. Она што го споив не дефинира каква сум од внатре. Ќе изгледам како сакам и ќе облекувам што сакам, а сеедно ќе бидам мајка. Можам да го променам и полот, сеедно на моите деца ќе им бидам мајка. Погодете што? Добрите и драгите луѓе можат да имаат тетоважи, мајките можат да имаат пирсови, грижливите луѓе може да возат мотори, сиромашните луѓе можат да бидат великодушни преку своите можности, тивките луѓе можат да бидат гласни. Убавите луѓе можат да бидат злобни, згодните луѓе може да се чувствуваат несигурно, богатите луѓе може да бидат примитивни, среќните луѓе може да тагуваат, а пријателски настроените луѓе може да прават лоши работи, порачуваа оваа блогерка.

  На крајот заклучува дека сите треба да престанеме со стереотипите, затоа што не постои ништо полошо од нив.

  -Размислете пред нешто да кажете, пробајте да запознаете некого пред што било да судите за него, а уште подобро немојте воопшто да судите, пишува Стиви.

  Кој е овде во право, мајката или мажот?

  Latest Posts

  Се омажила за својот свекор: Прво беше за сигурност, но потоа…

  Четириесет и шестгодишната вдовица М.М. од околината на Ниш се омажила за својот свекор (76), таткото на нејзиниот покоен маж, поради неговата пензија, но…...

  Таа попрска сода бикарбона на душекот, а кога ќе видите зошто сами ќе го сторите тоа

  Можеби не би сакале да признаеме или едноставно не размислуваме за тоа, но душеците на кои спиеме се вистинска почва за бактерии и нечистотија....

  4-годишно девојче ослепело поради грип, но е полошо за малку ќе умр ело од болеста, еве што се случило

  4-годишно девојче од Ајова ослепело и за малку ќе умрело од грип. Џејд Делузија, која оваа сезона не била вакцинирана против грип, се разболела пред...

  Едно добронамерен совет, подалеку од наши во странство – само лошо ќе сакаат да ви направат, да знаете само што ми се случи

  Пред шест години се решивме фамилијарно да се преселиме во Шведска. Моите родители најдоа работа преку едни пријатели од Босна кои ги запознале во...

  АКТУЕЛНО

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Отидов да се вакцинирам и и испратив фотографии на мајка ми. Таа ми одговори: „Па, ти си сега ОВЦА“ и така започна СЕМЕЈНИОТ КОНФЛИКТ

  Британецот по име Лоренс имал 23 години кога дознал дека никогаш не примил вакцина. Тој дозна за тоа во клиниката на...

  Ми рече, или вака ќе правиш, или да си ги собереш „парталите“ и да те нема – си ги собрав

  Човекот за кој се омажив, многу го сакав иимав чувство дека го познавам цел живот. Бевме долги години во врска и навистина изгледаше дека,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.