6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Како лекар спасил милиони деца со едноставна супа од морков

  Замислете дека пред околу 150 години, од 100 родени деца, 24-30 од нив не живеат ни една година. А една од главните причини беше баналната дијареа. Добро е што во 20 век се појави педијатарот Ернст Моро, кој со својата магична супа од морков успеа да ја преполови стапката на смртност кај децата.

  Волшебната супа
  Страшно е да се размислува, но пред само век и половина просечниот животен век на една личност беше половина од денешниот. Се разбира, тоа не значи дека нашите предци живееле до 35-40 години и умреле од старост. Најголемиот дел од придонесот за оваа бројка се должи на смртноста на доенчињата.

  Но, тогаш се појавува лекар кој ја прекинува оваа задача – педијатарот Ернст Моро. Денеска Моро би го нарекле словенечки лекар, бидејќи е роден на 8 декември 1874 година во главниот град на современа Словенија, во Љубљана. Но, во тие далечни години тоа беше само еден од градовите на Австро-унгарската империја.

  Во 1908 година, педијатарот Моро дошол до големо откритие, кое успеало да се објасни дури по 100 години. Рецептот беше лесен – половина килограм моркови се пасира, се прелива со литар вода, се зачинува со три грама сол и се испарува до вкупен волумен од еден литар.

  Дури во 2002 година стана јасно дека придобивките од супата се во киселинските олигосахариди формирани во неа, кои влегуваат во растворот од морковите. Тие ги спречуваат бактериите да се прикачат на цревната слузница. Друга студија покажа дека благодарение на овие својства, супата дури и лекува дијареа предизвикана од бактерии отпорни на антибиотици.

  Незаслужен заборав
  Малкумина знаат за Ернст Моро денес, а за жал тој не доби значајни признанија и награди.

  Токму тој откри дека децата што се хранат со мајчино млеко се многу поотпорни на болести (многу подоцна стана јасно дека бебињата „природното“ млеко се заштитени со мајчински антитела, за разлика од „вештачкото“).

  Токму Моро ги откри лактобацилите содржани во ферментираните млечни производи и ги покажа нивните придобивки. Токму тој го открил рефлексот што е присутен кај детето во првите месеци од животот: ако испуштите остар звук во близина на главата на бебето, тогаш тој прво ќе ги рашири рацете, ќе ги рашири прстите, а потоа ќе ги донесе рацете. заедно, стискајќи ги.

  Доколку овој рефлекс не е присутен, тоа е знак за оштетување или депресија на централниот нервен систем. Токму поради рефлексот Моро, поточно поради неговото отсуство, може да се посомнева, на пример, за церебрална парализа.

  Изненадувачки, и покрај сите негови заслуги, Моро живееше скромен живот, не добивајќи никакви награди (ниту еднаш не беше номиниран за Нобеловата награда за медицина). Но, тој имаше среќа да го преживее Третиот рајх.

  Дури во 1936 година морал да го напушти професорското место во Хајделберг „од здравствени причини“ (всушност поради неговата сопруга Еврејка), но до 74-та година го работел она што го сакал.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.