6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Како знаете дека Бог постои ако никој никогаш не го видел? Поучна приказна од 20 секунди

  За 5 минути ќе биде 16 часот. Дваесет деца, сите од III-2 оделение, беа многу возбудени, немирни, бучни тоа попладне. Во 16 часот, еден наставник по религија влегол во училницата за да го започне најавениот пишан тест за верски студии. Оние што ќе го поминат ќе одат во Светата Причест.

  Имаше момент на општа тишина и сите деца со нетрпение ги чекаа прашања.

  Прашање 1: “Кој е Бог?” наставникот започна да диктира.
  Прашање 2: “Како знаете дека Бог постои ако никој не го видел?”

  По околу дваесет минути, сите деца ги дадоа одговорите на наставниците. Наставникот ги читаше еден по еден. Првите 19 беа повеќе или помалку повторување на она што наставникот по вера ги научи на час: „Бог е наш Татко, Тој ги создаде небото и земјата, морето и сè што постои“. Сите одговори беа многу слични и сите „заслужија“ да одат во Причест.

  Тогаш наставникот го прозва Лука, мало, многу живо русоскосо момче. Таа го замоли да дојде до неговто биро и да му го предаде тестот и да побара од него да ги прочита гласно неговите одговори, пред сите.

  Лука, од страв да не се засрами пред целиот час и да не оди во Причест, почна да плаче. Но, учителот го охрабри, и тој почна да чита, велејќи:

  „Бог е како шеќер, што мајка ми го раствара во мојотата чаша млеко секое утро. Не гледам шеќер во чашата, но ако мајка ми случајно заборави да го вметне, веднаш чувствувам недостаток. Ете, така е и Бог, иако не Го гледаме. Ако го снема, нашите животи се горчливи, без вкус “.

  Голем аплауз одекна во училницата, а наставникот му се заблагодари на Лука за оригиналниот, едноставен и толку вистински одговор. Потоа додаде: „Гледате, деца, она што нè прави да бидеме мудри е да не знаеме многу работи, туку да бидеме убедени дека Бог е дел од нашите животи“.

  „Да не заборавиме да го додадеме овој шеќер во нашите животи!“

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.