6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Како да разликувате настинка или грип од коронавирус?

  Ако имате лоша здравствена слика, не чекајте да ви се влошува уште повеќе состојбата, туку веднаш јавете се кај здравствените служби. Ова се најчестите симптоми за некои здравствени состојби кои може да се совпаднат и потешко да се разликуваат.

  НАСТИНКА И АЛЕРГИИ: иритација на очите, затнат или растечен нос, кивање.

  ГРИП И КОРОНА ВИРУС заеднички симптоми: висока температура, мачнина, болки во мускулите/телото, кашлање, симптоми кои се влошуваат.

  КОРОНАВИРУС класични симптоми: сува кашлица, висока температура, болки во мускули, изнемоштеност, краток здив/потешкотии со дишење (останато: патување во ризична зона, изложеност на вирусот).

  ГРИП класични симптоми: зголемување на секретот, главоболка, густ спутум, дијареа.

  АТИПИЧНИ СИМПТОМИ ЗА КОРОНА: растечен нос, воспалено грло.

  НАСТИНКАТА кај повеќето луѓе започнува со обично гребење на грлото, потоа се растекува носот и на крајот се развива кашлица. Може да се појави главоболка и треска и оваа состојба да трае неколку денови.

  За споредба, ГРИПОТ ве погодува одеднаш: Имате силна главоболка, започнува сувата кашлица, може да добиете засипнат глас, добивате болки во грлото и целото тело, а телесната температура може да се покачи и до 41 степен. Апетитот се намалува и пациентот е изнемоштен и не може да стане од кревет со денови.

  Обичната настинка поминува за неколку денови, а повеќето симптоми исчезнуваат за една седмица. Грипот е малку потежок, па болниот го задржуваат во кревет најмалку една седмица, а во некои случаи потребни се неколку седмици за лицето да се почувствува подобро.

  КОРОНАВИРУСОТ го отежнува дишењето, болниот има чувство како да се дави во вода, и на крај може да развие пневмонија. Меѓутоа, и обичниот грип може да развие пневмонија, па така, и двете состојби се алармантни и бараат лекарски надзор – советуваат експертите.

  Раните симптоми на алергија, настинка, грип и коронавирус може да бидат многу слични. Особено почетните фази на настинката, грипот или корона вирусот може да бидат речиси идентични, а кај некои случаи се толку благи што воопшто не се ни забележуваат.

  Затоа, неопходно е да бидете внимателни и да го следите развојот на вашите симптоми, особено ако спаѓате во ризичните групи.

  Најризична група се постарите лица, луѓето со астма или други заболувања на белите дробови, како и лицата со дијабетес и бремените жени.

  Бидејќи корона вирусот е нов и непознат за човековиот организам, постојат одредени прашања на кои треба да одговорите доколку се сомневате дека сте се заразиле од истиот:

  -Дали неодамна сте патувале, и ако да, каде? Дали некој во вашиот дом или некој ваш соработник, школски другар некаде патувал? Каде?Дали вие или некој ваш близок бил во област каде што има присуство на овој вирус?

  Извор: Галама

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.