6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Како да го отстраните мирисот од кујнскиот мијалник без грам хемикалии

  Ситуацијата е болно позната: целото семејство се враќа дома по летниот одмор, а станот има одвратен мирис на канализација. Кујната, бањата, па дури и дневната соба мирисаат одвратно и сега ќе треба да вентилирате неколку дена.

  Знаеме еден трик кој ќе ви помогне да го отстраните мирисот од мијалникот. Без магија и најважно – хемија.

  Се што треба да направите е да ги спакувате куферите и да излезете од дома на неколку денови. Се сончаат, дишат свеж воздух, се грижи за стаклена градина. А по пристигнувањето ќе го најдете станот по истиот редослед по кој бил оставен. И без никаков мирис од мијалникот, кој ќе ви го расипе враќањето дома.

  Зошто да го трошите производот со тоа што ќе го истурите во мијалникот и тоалетот? Искусните водоинсталатери ја објаснуваат ситуацијата вака: кога ќе го напуштиме станот подолго време, се разбира, никој не ги користи мијалникот и тоалетот. Како резултат на тоа, приклучокот за вода се суши во средината на сифонот. Оттука доаѓа мирисот.

  Во исто време, ако не сакате да користите ново сончогледовото масло, можете да истурете веќе искористено, па дури и машинско масло во мијалникот и тоалетната школка. Но, не ги имаме секогаш при рака. Но, затоа зејтинот е секогаш во кујната. И неговата цена не е толку многу висока.

  Покрај тоа, за да се справите со сите водоводни работи во куќата, не ви треба ниту половина шише производ. Проценете сами, за мијалник во кујна или бања ви требаат не повеќе од 50 мл масло. Експертите советуваат во тоалетот да се истури 100 мл, бидејќи е сепак поголем

  Токму оваа количина на масло е потребна за да се формира заштитен слој од масло на површината на одводов за вода. Ова ќе спречи испарување на водата во механизмот за време на вашето отсуство. А непријатниот мирис од мијалникот се појавува токму поради тоа што водата испарува оттаму.

  Се разбира, нема смисла секој ден да истурате масло во мијалникот. На крајот на краиштата, ако постојано го користите водоводот, тогаш нема смисла да го правите ова. Направете го овој трик кога ќе заминете на одмор. И по враќањето нема да ве фати непријатен мирис од мијалникот, а водата во тоалетот ќе биде на исто ниво.

  Пред да го примените овој метод во секојдневниот живот, запомнете дека истурањето масло во мијалникот е прилично превентивен метод за справување со проблемот. Ако постојано го мирисате мијалникот, дознајте што го затнува. Се разбира, во овој случај најдобро е целосно да го расклопите и исчистите механизмот. Среќно во оваа тешка работа!

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.