6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Какви компири испеков синоќа, се убивме да јадеме, не можам а да не ви го кажам овој божествен рецепт

  Да ми кажевте пред неколку недели дека јадењето со компири не може да ве изненади, туку едноставно да ве освои, сигурно немаше да верувате. Овој прифатлив зеленчук го има во секоја кујна и секоја домаќинка го користи во сите можни форми:

  пржени, варени и задушени, печени, како фил за пити, дури и за ќофтиња и како омилена состојка во салати и супи. Но, не сте ги пробале на овој начин. Резултатот ќе ве натера да сакате да ги готвите токму така.

  Португалскиот компир со рузмарин и маслиново масло е толку вкусен оброк што една порција нема да биде доволна
  Состојките: компири 8, лук 4 чешниња, путер 30 грама, Маслиново масло 40 мл, рузмарин 2, Морска сол по вкус

  Подготовка
  Земете 8 компири и добро измијте ги. Сварете ги, па оставете ги на страна и почекајте да се изладат. Сега секој компир треба да се притисне со лажица одозгора. Компирите треба малку да се скршат, но да не се распаѓаат.

  Одберете ја формата во која ќе ги печете. Истурете маслиново масло во неа. Исечкајте ги чешнињата лук. Тие треба да бидат рамномерно распоредени на дното.

  Наредете ги компирите во садот во кој цврсто ќе ги печете – треба да се лепат цврсто еден за друг. Посипете ги компирите со рузмарин и крупна морска сол.

  Исечете го путерот на коцки. На секој компир ставете по 1-2 коцки. Одозгора можете да прелиете мала количина маслиново масло (по избор).

  Поставете ја температурата на рерната на 180-200 ° C. Испратете ги компирите внатре.

  Според оригиналниот рецепт, подобро е да се користат млади компири. Но, можете да ги готвите и оние што ги имате. Ако имате свеж зеленчук или пржени печурки, заедно со португалскиот компир, ќе ја направат вечерата совршена. Кажете им на вашите пријатели за оваа идеја!

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.