6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Италјански лекар советува како да избегнете коронавирус: Еве до кои правила треба да се придржувате

  Кинеската влада ги повика италијанските доктори кои што работеле во болницата Шенжен во Кина за да се приклучат кон студиската група која што го проучува вирусот кој што се појави во Вухан.

  Тој напишал интересна студија која моментално кружи по социјалните мрежи, во која што советувал што треба луѓето да прават за да го избегнат коронавирусот кој почнувајќи од Кина се прошири насекаде низ светот.

  „Доколку на настината личност ѝ тече носот и ја боли грлото, тогаш таа не е заразена со корона затоа што пнеумонијата (воспаление на белите дробови) дава сува кашлица, без течење на носот. Тоа е најлесен начин да го откриете“.

  „Од друга страна добро е да знаете дека Вухан епидемијата или короната не се отпорни на топлина и умираат на 26 – 17 степени целзиусови. Поради тоа треба да пиете многу топли напитоци, како што е чајот. Не е тоа лекот, но добро е за вашето тело. Пиењето топли течности е ефикасно и ги уништува сите вируси во вашето тело. Обидете се да не пиете ладни напитоци“.

  Изложете се на сонце, иако е ладно.

  „Кога вирусот ќе падне на метална површина, таму живее најмалку 12 часа. Затоа запомнете дека доколку дојдете во контакт со било каква метална површина мора темелно да ги измиете вашите раце.

  Вирусот може да остане активен во организмот 6 – 12 часа. Вообичаени средства за миење на рацете можат да го убијат вирусот. Зимската облека која што не е потребно секојдневно да ја перете треба да ја проветрувате надвор затоа што сончевите зраци го уништуваат вирусот“.

  Симптоми на кроонавирус:

  „Ќе почувствувате дека вашето грло е суво, а симптомите ќе траат 3 – 4 дена“.

  „Вирусот потоа ќе се спои со назалната течност, ќе продре до душникот и ќе влезе во белите дробови вредизвикувајќи коронавирус . Овој стадиум трае од 5 – 6 дена.

  „Воспаление на белите дробови, висока температура и отежнато дишење се симптомите кои исто така укажуваат дека сте заразени со Ковид-19.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.