6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Истражување: Широкиот пристап до интернет во возовите и користењето на мобилните телефони го продолжи работниот ден

  Луѓето редовно го користат времето додека патуваат во воз или метро за читање на мејловите за работа, што нивните патувања треба да се сметаат како дел од работниот ден, велат научниците.
  Поширокиот пристап до wi-fi во возовите и користењето на мобилните телефони го продолжи работниот ден, се вели во студијата од Универзитетот на Западна Англија.
  За студијата биле испитани 5.000 патници во железницата, на патни правци во Лондон, каде wi-fi мрежата стана достапна.
  “Јас сум зафатена мајка и се потпирам на тоа време. Тоа е навистина важно за моето разумно разбирање дека можам да завршам работа во возот”, рекла една жена патник.
  Студијата открила дека 54% од патниците кои користат Wi-Fi на возот, испраќаат работни пораки.
  Оние кои се на пат кон работа, се фатени како праќаат пораки за наредниот ден, додека оние на враќање, ја довршуваат работната обврска која не успеале да ја завршат во текот на редовните работни часови.
  “Тоа на некој начин е мртво време, па она што ми го дозволува е да завршам некоја обврска, наместо да работам во вечерните часови”, вели патник, кој патувал на линијата од Лондон до Бирмингем.
  Подобрувањето на интернет пристапот има ефективна последица на продолжување на работното време, со користење на лаптопи и мобилни телефони.
  Истражувачот Џулиет Џејн изјави дека паметните телефони и пристапот до мобилен интернет предизвикале замаглување на границите помеѓу работата и приватниот живот.
  “Како да го броиме тоа време? Дали културите на работното место треба да се променат?” прашува Џејн.
  Наместо технологијата која им даде на луѓето поголема флексибилност во текот на работата, студијата покажала дека луѓето работат дополнително на врвот на своето време во канцеларијата.
  “Постои вистински предизвик во одлучувањето што претставува работа”, вели Џејн од универзитетскиот Центар за транспорт и општество.
  Бизнис лидерите ги препознаа потешкотиите за поставување граници околу таквите работни пораки и мобилната технологија. Тие предупредија дека тоа би можело да ја оштети продуктивноста, ако работата стане премногу распространета.
  “Оваа зголемување на флексибилноста има потенцијал радикално да го смени балансот помеѓу работата и животот на подобро, но исто така остава отворена врата за стрес и пониска продуктивност”, смета Џејми Кер од Институтот на директори.
  Текстот Истражување: Широкиот пристап до интернет во возовите и користењето на мобилните телефони го продолжи работниот ден е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.