6 C
Skopje
четврток, декември 8, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Истражување: Совршениот бакнеж е страстен и нежен

  Француската фирма за запознавање Meetic, по повод Меѓународниот ден на бакнежот – 6-ти јули, спровела истражување меѓу европските самци за тоа каков бакнеж им е најдраг.

  baknez_ljubov

  Секој втор учесник во истражувањето одговорил дека страста е незаобиколен елемент од совршениот бакнеж. За 45 отсто од нив важна е умешноста на нежниот допир со усните, а 22 отсто од испитаниците не сакаат премногу влажен бакнеж, но не сакаат ниту да е бучен. Само седум отсто рекле дека за време на бакнувањето не им пречат звуците кои се „произведуваат“.

  Бакнежот од лице кои консумирало алкохол, одбива 63 отсто од испитаните самци во Европа, а повеќето од нив рекле и дека притоа помалку им се гади.

  Доколку бакнежот баш и не бил успешен, учесниците во истражувањето рекле дека тоа не им пречи премногу. Имено, 41 отсто со задоволство ќе го подучат партнерот во уметноста на бакнувањето, а дури 40 отсто одговориле дека на тоа не му придаваат премногу важност.

  Наспроти тоа, пак, седум отсто од испитаниците рекле дека се подготвени веднаш да ја прекинат врската, доколку првиот бакнеж не бил доволно уверлив и инспиративен.

  Истражувањето го спровела агенцијата TNS SOFRES во декември 2015 година, на примерок 9.251 самец во Франција, Германија, Италија, Шпанија, Велика Британија, Данска и Холандија, на возраст меѓу 18 и 65 години.

  Славниот „француски“ бакнеж, според мислењето на научниците, отпушта и го отстранува стресот, ја поткренува самодовербата, но и има ефект сличен на вежбањето. Таквите бакнежи, тврдат научниците, помагаат и во трошењето калории, а според некои истражувања, бакнежите во траење од минута согоруваат дури 26 калории, и активираат триесетина телесни мускули. Просечен човек во животот минува 20.000 минути бакнувајќи

  Додека се бакнува, човечкиот организам излачува мноштво хормони и невротрансмитери кој го поправуваат расположението, како што се адреналин, серотонин и допамин.

  Науката којашто го проучува бакнувањето се нарекува филематологија

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.