6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Истражување: Младите сѐ помалку имаат секс

  Денешната генерација на 20 годишници практикува секс значително помалку од претходната генерација, покажа најновото истражување.

  seks_grski

  Околу 15 отсто од младите меѓу 20 и 24 години немале сексуално искуство откако наполниле 18 години, покажуваат резултатите од новата американска студија објавена овие денови, пренесува CNN. Само шест отсто од испитаниците имале секс на оваа возраст. Во истражувањето учествувале 27 илјади млади.

  „Сето тоа е дел од подоцнежното созревање. Младите денеска подолго живеат со родителите и повеќе студираат, а на тој начин и возраста на вработување и стапување во брак се продолжува“, ги појасни резултатите Џин Твинги, водителка на студијата.

  Еминентниот професор по социологија Мартин Монто, кој не е поврзан со истражувањето, не ги смета резултатите за толку шокантни и алармантни.

  „Младите сѐ помалку се впуштаат во романтични врски ако емоционално не се подготвени“, вели Монто.

  Последните две млади генерации генерално се помалку сексуално активни, а истражувањето открило и како сексуалната желба кај жените е поизразена отколку кај мажите, кај белците отколку кај црнците, како и кај оние што не оделе на факултет во однос на оние кои оделе.

  „Младите денеска повеќе се загрижени со сигурноста на телесно и емоционално ниво, а сексот стана една од многубројните опции за забава“, заклучи Џин.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.