6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Исповед на една девојка која не сака да ја напушти Македонија: Вкусот кој не го давам

  Секој ден емигрираат мажи, жени и деца… Светот се менува со масовната емиграција. Која е причината и не е толку важно… Велиме има војни, глад, сиромаштија, но не ги почитуваме рацете кои се обидуваат да не нахранат – рацете на работниците, на земјоделците. Јас велам НЕ, не сакам да заминам, не сакам затоа што…

  Ќе ме уништи носталгијата за старата добра кујна. Онаа која и овде во сопствената земја не е како порано. А таму, некаде далеку ќе ми недостасува уште повеќе. И сакам да ги чувам рецептите од специјалитетите на баба ми, зашто само на тој начин ќе се зачува традицијата и ќе опстане народот.

  Иако многу ми е жал што ова ќе го кажам, но денеска нема толку добри и вкусни јадења и ретко која млада докаќинка знае да зготви традиционално јадење. И не само тоа – ја немаме ни навикате да јадеме колачи после јадење, а колку само се вкусни…

  Ќе ми недостига и мајка ми која после работа ќе ме пречека со убав домашен ручек, која на мене и моите ќерки ќе ни покаже како да го приготвиме ставајќи акцент на домашните состојки и традицијата.

  Таму далеку ќе ми недостига и мирисот на скара и вкусот на виното и смеата со пријателите до доцна во ноќта и гозбите што си ги правиме не многу често, но доста квалитетно.

  Ќе ми недостига и печеното свинско и колачите на мама за Велигден, како и домашното црвено вино за Божиќ. Сакам да уживај во празниците со најблиските. Не сакам да бидам сама опкружена со непознати и ладни луѓе. Затоа не сакам да заминам.

  Не сакам да одам и не ме терајте… Бидејќи таму го нема мирисот на загорено тенџере, ниту пак полињата мирисаат на јорговани и зрело грозје.

  Оставете ме да уживам во погледот на децата кои собираат јајца на Велигден низ соседството и пеат коледарски песни.

  Оставете ме да шетам слободна низ планините, бидејќи тие кај нас имаат уникатен мирис – никаде на светот нема таков парфем. И оставете ме да си го изгубам погледот во ширината на нашите езера, зашто таквите бисери се ретки…

  И сакам само уште еден мирис кој  таму го нема. Мирисот на запалена свеќа, во црква, на слава, на свадба… Е оваа миризба никогаш нема да Ви ја дадам господа, продајте си ја Вашата душа, заминете каде сакате, а мене, мене оставете ме овде и не ги уривајте моите корени.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.