6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Исповед на еден папучар: Јас и сопругата сме еднакви, не ми е таа слуга на мене ниту пак јас на неа

  Кај нас кај голем дел од општеството сеуште се смета дека жената е должна да ги изврушувам домашните обврски и да биде еден вид слуга на семејството.

  Сепак, да бидеме реални, жените и мажите во денешното општество се изедначени по однос на сите обврски, што не наведнува на фактото дека во семејството е потребно да постои еднаков статус.

  Прочитајте еден разговор помеѓу два пријатели кој и те како ќе ве замисли, и можеме ќе размислувате на поинаков начин после него.

  „Еден мој пријател дојде кај мене на пиво, седевме и зборувавме за животот.

  „Отидов набрзина да измијам садови, малку останаа брзо ќе се вратам“ – му реков.

  Ме погледна како да сум му рекол дека ќе конструирам вселенско летало.

  Ми кажа, восхитувајќи ми се, но малку збунето:

  „Добро за тебе што ѝ помагаш на својата сопруга, јас кога ќе го направам тоа, мојата не го цени. Една недела го избришав подот и не добив ни фала.“

  Се вратив да седнам и да му објаснам дека јас не ѝ помагам на мојата сопруга.

  „На мојата сопруга не и треба помош, ѝ треба партнер.

  Јас сум партнер во домот и поради тоа партнерство сите задачи се поделени, но во ниту еден случај не се работи за помош.

  (ФОТО)

  Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да го исчисти домот, затоа што и јас живеам тука и морам да го чистам.

  Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да готви, бидејќи за и јас да јадам, морам да готвам.

  Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да ги измие садовите после јадењето, бидејќи јас сум ги користел тие садови.

  Јас не ѝ помагам на сопругата околу децата, бидејќи тоа се и мои деца и моја е улогата да им бидам татко и родител

  Јас не ѝ помагам на мојата сопруга да дипли и пегла облека, бидејќи тоа е и моја облека.

  Јас не сум помош во домот, јас сум дел од домот.“

  Што се однесува до ценењето и почитта, го запрашав дали некогаш му текнало да ѝ каже на својата сопруга, после сето чистење, перење, пеглање, готвење, менување на постелнината на кревет, нешто од типот: „Жено моја, ти си фантастична!“

  Секако, одговорот беше негативен.

  „Ти се чини апсурдно да кажеш нешто такво? Ти изгледа чудно? А, кога ти, еднаш во 100 години си го избришал подот си очекувал минимална награда благодарност.

  Зошто? Дали некогаш си помислил на тоа пријателе?

  Можеби затоа што според тебе сето тоа е нејзина обврска? Можеби затоа што си се навикнал дека сето тоа некој друг го прави, а ти не мораш со прст да мрднеш?

  Затоа, цени како што би сакал и тебе да те ценат, на ист начин и со ист интензитет.

  Пружи рака и однесувај се како вистински партнер, а не како гостин кој дошол само да јаде, да спие и да одмора…“

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.