6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Исповед на еден маж: 9 години бев во врска со омажена жена

  Макс Вулдриџ, 50-годишен новинар и блогер, одлучил со своите читатели да ја сподели својата љубовна приказна и со тоа да ги сруши митовите за љубовниците…

  Преку медиумите, филмовите, книгите и песните, најчесто слушаме за мажите кои имаат љубовници, за жените кои биле несреќни во врските со оженети мажи кои им ветуваат се и сешто, а на крајот ги разочаруваат.

  Ова е сосема поинаква приказна: Вулдриџ се заљубил во омажена жена со која бил во врска цели 9 години. Од првиот момент кога се виделе на некоја забава во Лондон, меѓу нив се појавиле искри, си се смешкале еден на друг и откриле заеднички интереси. Тој меѓудругото напишал дека нема обичај да ги гледа женските раце за да види дали имаат бурма, па така било и овој пат.

  Лорен му се јавила и му предложила да му направи вечера во својот стан. Отишле на пијачка и тогаш станал свесен дека е мажена, но не се плеткал понатаму во таа приказна, особено што била мајка на осумгодишен син. Меѓутоа, на третиот состанок не можеле да си оддолеат еден на друг.

  Тој напишал: „Врската многу врзо стана физичка врска. Мислевме дека сме посебни, а јас имав чувство како цел живот да сум ја чекал баш неа. Ја обожавав нејзината срамежлива насмевка кога ќе и дадев комплимент, го обожавав нејзиниот мирис и обожавав како изгледаше кога ќе се трансформираше од сериозна жена во разиграна девојка. Обожавав кога ќе ми заспиеше на гради.“

  Се состанувале најчесто еднаш неделно, во деновите кога била во Лондон. Таа работела од дома и работела на истражувања за телевизиски продуценти, а тие се сретнувале откако ќе завршела со состаноците. Имала еден стан во Лондон кој и бил купен од родителите пред да се венча.

  „Имаше моменти, додека ја гледав со чаша вино во раката или кога ќе се разбудевме заедно, кога мислев дека сум најсреќниот човек на светот. Моментите кои ги поминувавме заедно изгледаа како да се единствените исправни моменти. Така понекогаш и заборавав дека е мажена.“

  Прстен и залудни ветувања

  Сепак, со текот на времето се почесто го чувствувал тој факт. Прстенот постојано го потсетувал дека таа се враќа дома кај својот сопруг. По одредено време не можел ни да и се јави, ниту пак да и прати порака кога ќе посака. Состаноците ги планирале со недели однапред.

  Во една прилика ја прашал дали уште спие со својот сопруг. Таа му одговорила: „Се шегуваш? Па јас сум мажена жена. Луѓето во брак не спијат заедно.“

  Му било драго, но сепак сакал да излезе со нејзе во јавност, да ја запознае со своите родители, пријатели и сакал да се запознае со нејзиниот син.

  Како што проаѓале месеците, Макс добил резервен клуч од нејзиниот стан и му дозволила да остави во него резервна маица.

  Понекогаш му изгледало како Лорен да сака да биде фатена на дело од нејзиниот сопруг, а понекогаш била внимателна до крајни граници. Прашањето за разводот никогаш не го поставувал, затоа што се плашел дека ќе ја изгуби, а таа секоја роденденска честитка ја завршувала со зборовите „чекај ме“, а божиќните честитки со прашањето: „Дали е ова последната година која ја поминуваме одвоено?“

  Бидејќи се занимавав со патописи, навистина многу патував. Можеби и затоа несвесно се согласив на врска со мажена жена, бидејќи на некој начин се вклопуваше во мојот хаотичен животен стил. Но, бев подготвен на компромиси. Бев подготвен да чекам нејзиниот син да заврши со училиште ако тоа го сакаше. Бев подготвен да немам свои деца ако тоа значеше да бидам со неа. Многупати размислував за тоа колку жени биле во ситуации кога чекале нивните полу-партнери да ги остават своите сопруги.

  Како љубовник го имате најдоброто од бракот: смеат, забава, секс. Меѓутоа мене ми фалеше и емоционална блискост, она прекрасно чувство кога го губите време со некој што го сакате и чувството на сигурност. Знаев дека заслужувам повеќе, но се плашев дека нема да пронајдам таква хемија со друга жена.

  И покрај тоа што за целиот тој период запознавал жени кои покажувале интерес, кои биле слободни и кои му се допаѓале, тој и останал верен на Лорен. Ја љубел премногу, но бил во искушение да ја прекине врската.

  Неизбежен крај

  И тогаш, еден летен ден после 9 години, му стигнала порака од Лорен: „Макс, имаме одлична хемија, но мене ми треба повеќе од тоа што ти можеш да ми го пружиш.“

  Таа му советувала да најде некоја помлада и да има свои деца. Бил во шок, а најмногу го шокирала последната реченица во која му кажува дека нашла некој друг.

  Никогаш повеќе не се слушнал со Лорен. Наместо тоа, три години по раскинувањето, решил својата приказна да ја подели со другите. Тој дури и пишува книга за нивната врска и за тоа како успеал емотивно да заздрави од се што се случило. Повторно излегува, а себеси си ветил дека во следната врска сака недели и понеделници без криење и ги сака сите оние досадни моменти кои паровите ги земаат здраво за готово.

  На крајот заклучува: „Два месеци откако Лорен ја прекина врската, го пронајдов мејлот на нејзиниот сопруг и му пратив порака да го прашам дали е навистина тој. Ме изненади и одговори. Тогаш му реков се што се случуваше. Никогаш повеќе не разменивме пораки.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.