6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Исповед на еден гастербајтер: Кога доаѓам дома летото, секогаш ми се случа ова

  Старото „БМВ“, кое го купив половно и го чувам во гаража од минатото лето за посетата на татковината, бидејќи на работа во Германија одам исклучиво со воз, а низ градот со велосипед, добро го исчистив. Купив нови навлаки за седиштата и го средив да изгледа како ново.

  Жената и децата купија многу маици, фустани, панталони и уште некои ситници кои се на распродажба. Заедно со ќерка ми, ги фрливме пластичните кеси, а купените работи фино ги спакувавме во некои украсни и ги отстранивме цените, за да не се гледа колку сме платиле. Ја земавме целата годишна заштеда, жената малку отиде и во минус на картичката, па пред две недели отидовме во татковината, за да се одмориме, а потоа и да се вратиме со празни џебови.

  Вака својата приказна за „Ал Џезеира“ ја започна еден сарајлија кој се одлучил да ги сподели неволјите кои повеќето припадници на дијаспората на БиХ ги доживуваат кога ќе се вратат дома.

  – Секој месец испраќаме пари во Босна, бидејќи половина од роднините се невработени, а и тие што работат или примаат пензија, исто како и да немаат пари. Тие во нас гледаат некои магионичари и јас таа слика не смеам да им ја расипам. Некогаш ќе се обидев да има кажам како тешко работам, но овие моиве како да се глуви, никогаш не ме слушаат. Тие мислат дека мене таму во туѓина печени кокошки ми паѓаат од небото. Не сакам да се расправам со никој, но малку сум уморен од се во ова, од тоа што станав банкомат од кој се извлекуваат само пари – изјави тој.

  Наведе како еден негов сонародник, кој исто така работи во странство, пред доаѓањето на годишен одмор во Босна подигнува мали кредити, за да може да биде тоа што го очекуваат од него роднините и да може да ги засити апетитите на поблиските и подалечните роднини. Годишно дијаспората на БиХ испраќа околу 1. 75 милијарди евра што е околу 30 отсто од БДП на оваа земја.

  – Не сакаат само додека им испраќаме пари, а инаку за нив сме идиоти. Ни се смеат зад грб. Не еднаш сум слушнал кога влегуваме во кафеана да речат: „Уууу еве ви ја дијаспората, видете како се облекле!“ Некогаш стануваат и си одат а некогаш остануваат и гласно коментираат за нашиот акцент, кога ќе нафрлиме некој странски збор – се жали Аднан М. по потекло од Зворник, кој после последната лоша епизода од „одморот во татковината“ се одлучил да не доаѓа барем некое време.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.