6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Им влегов во око на соседите. Го врзав сапунот во снопови во градината. Побрз резултат немав видено

  Производите за заштита на растенијата не се секогаш безбедни како што би сакале – и кој би сакал нивната долгоочекувана жетва да биде полна со хемикалии?

  Од друга страна – не може да не се обработува почвата против штетници, ако сепак сакаме богата жетва. Во оваа ситуација, ни помага со време тестирана алатка која е безбедна и ефикасна поради својата природност. Ова е најчестиот (а можеби и козметичкиот) сапун.

  Користење на сапун во градината За да ја заштитите градината од мали и големи штетници – од цицачи до инсекти – ќе ви требаат неколку алатки при рака.

  ЌЕ ВИ ТРЕБА: неколку платнени ткаенини за сапун или готови платнени кеси, нож, степлер, дрвени колчета.
  ШТО ДА СЕ ПРАВИ: Скршете го сапунот на големи парчиња и ставете ги во платнени кеси.

  Затворете го работ на кесите со спојувач за да спречите паѓање на сапунот. Не затворајте го цврсто отворот – мирисот на сапун треба слободно да се шири. Поставете дрвени колчета околу периметарот на градината и закачете ги готовите кеси со сапун на нив.

  Остатоците од сапунот можете да ги изрендате и да ги посипете на растенијата и почвата за да обезбедите дополнителна заштита од штетници.

  Мирисот на сапун ќе ги одврати досадните штетници и ќе ги оддалечи од вашиот двор. Корисно, нели?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.