6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Имам 67 години, не знам што да правам: Ги замолив децата да живеат со мене или јас со нив – тие не ме сакаат

  Во големите градови луѓето се поосамени. Секојдневно гледаме илјадници луѓе кои немаат ниту еден познаник.
  А најтешко е да преживее постар човек, бидејќи на поодмината возраст малкумина се уште излегуваат во врска.

  И денес ќе разговараме за темата осаменост во староста, како и да дознаеме стручно мислење за ова прашање. Можеби сè уште можеме да сфатиме како да се ослободиме од чувството на осаменост во староста, а оваа информација ќе им помогне на многу луѓе да се пронајдат себеси.

  Таа се чувствува сама: „Имам 67 години, живеам сама. Мојот сопруг почина одамна. Продолжувам да работам бидејќи тоа е единственото нешто што ме спасува од досада. Во последните години живеам како да сум машина, ништо не ми се допаѓа“.

  „Немам никакво хоби и не барам, веројатно сега сум стар“. На син ми и неговото семејство (има три деца) му понудив да се вселат во мојот стан, но снаа ми е против. Очигледно е дека не сака да живее со старица под ист покрив. „

  – И јас самата би сакал да се преселам кај ќерка ми, но таа има семејство и тие не сакаат ни старец. Иако често ги посетувам и секогаш се среќни. И ќе ме хранат, ќе ми направат кафе и ќе ме слушаат. И колку почесто доаѓам кај нив, толку помалку сакам да си одам дома. И ова е неопходно … “
  Марија се прашува како треба да се справи со оваа ситуација. На крајот на краиштата, не е нормално животот, дури и на респектабилна возраст, целосно да престане да нè радува.

  Во оваа приказна, единствената добра вест е што самата жена размислувала за ненормалноста на ситуацијата и почнала да бара начини да ја поправи. Во овој случај, таа има шанса.
  „Недостигот на ентузијазам и, уште полошо, недостатокот на желба да се најде решение може да биде знак за депресија. Затоа, нема да биде излишно Марија да се консултира со невролог, психолог или психотерапевт“, вели психолог-консултант Арина Липкина.

  Специјалистот е убеден дека во современиот свет 67-годишна жена не треба да се чувствува стара.

  И во оваа ситуација, проблемот не е во тоа што децата не сакаат да го привлечат стариот кон себе. Наместо тоа, возрасните едноставно го ценат личниот простор во кој ја создаваат удобноста што им е потребна.
  – Марија мора да се откаже од фантазијата дека е подобро да живее со своите деца. На крајот на краиштата, таа има друг начин – да го исполни самиот живот. Доволно е да погледнеме одблизу и да видиме што е интересно што не опкружува. Можете да ги посетите настаните што се одржуваат во близина, да видите места до кои не сте успеале да стигнете. Потребно ви е ново социјално искуство“, сигурен е психологот.

  Се чини дека правниот специјалист и нашата хероина навистина треба да ја погледнат ситуацијата од поинаков агол.

  На крајот на краиштата, ако децата се преокупирани со нивната грижа и не сакаат да живеат заедно, тогаш нивното мислење не може насилно да се смени. Освен тоа, во сите други аспекти, врската е сосема нормална. Па зошто да не ги исполниме нашите животи со смисла?

  Има многу различни интересни активности наоколу. И во старост, кога човекот сè уште има доволно сила и има многу слободно време, тој може да почне да сфаќа многу работи што ги замислил во младоста, но немал време да ги реализира.

  Многу полошо кога човек се затвора во круг на обични интереси како што се „гледање телевизија, одење во клиника, одење во продавница…“

  Тесниот круг на интереси прави секој ден да изгледа како претходниот, а во овој случај постојаното чувство на осаменост станува идеална почва за развој.
  Денес, способностите на една личност на која било возраст станаа многу пошироки и глупаво е да не се користат. Некој се ожени, вие веќе имате пораснати внуци, а некој си наоѓа ново хоби по пензионирањето.

  Во исто време, младата генерација носи голема одговорност. На крајот на краиштата, во моќта на децата и внуците е да направат сè што е потребно за драгата сакана да не го изгуби интересот за животот, дури и во старост.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.