6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Иванов бара доживотен кабинет и претседателска плата, не му се работи како професор

  Ѓорге Иванов, кому вториот претседателски мандат му истекува на 12 мај 2019 година, нема да се враќа како професор на Правниот факултет кај што предаваше до пред 10 години.

  Владата на прашање на САКАМДАКАЖАМ.МК одговори дека кабинетот на Иванов се интересирал официјално кај Службата за општи и заеднички работи, колку изнесува годишниот буџет за поранешен претседател на државата.

  „Кабинетот на Иванов до СОЗР доставил прашање која е висината на определниот буџет и дали може да ги започнат подготовките за селидба. Одговорот на СОЗР е дека висината е 8% од годишниот буџет предвиден за институцијата Претседател на Република Северна Македонија и дека во рамките на тој буџет треба да поднесат до СОЗР и барање за канцелариски простор. Барањето до денеска, 1 мај 2019 година, се уште не е поднесено”, ни одговорија од Владата.

  Освен што се интересирал за привилегиите што му следуваат по Законот за претседател на Република Северна Македонија, Иванов засега не побарал ништо од владината Служба за општи и заеднички работи, во смисла на простории за кабинет, мебел, список на вработени во евентуалниот иден кабинет. На наше прашање, не добивме потврден одговор од Владата дека тој побарал служба и транспортни возила за селење од претседателската вила на Водно каде Иванов со сопругата и синот живееја во текот на целите два негови мандата. Нема список и на предмети кои се сопственост на вилата, односно на СОЗР, кои Иванов би сакал да ги задржи за спомен.

  Целиот текст прочитајте го на овјо лИНК

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.