6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Иванов: Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставно и незаконски

  Објавувањето на Законот за јазиците во „Службен весник“ е противуставен чекор, велат од кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Оттаму велат дека чекорот не е законски и затоа директорот на „Службен весник“ може да биде кривино гонет.

  „Доцна синоќа имавме можност да го видиме вистинското лице на владината коалиција на СДСМ и ДУИ, која себеси се смета за проевропска. Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во ‘Службен весник’, без потпис на указот од претседателот на Република Македонија, се противуставни. Со доставувањето на овие два закона во ‘Службен весник’ е прекршен членот 75 од Уставот на Република Македонија, а објавувањето на законите е направено незаконски и претставува основа за кривично гонење“, велат од кабинетот на Иванов.

  Според кабинетот на претседателот Иванов, ова е момент кога ќе се види дали функционираат независното судство и Обвинителството, но и дали во Македонија постои владеење на правото.

  „Се прашувам дали високите претставници на меѓународната заедница, кои ја поддржуваат оваа владина коалиција, ќе се јават и ќе го поддржат овој начин на донесување закони? Дали ќе ги поддржат овие преседани што носат несогледливи последици и штета врз правото и правната држава и дали вакви преседани применуваат во сопствените држави?“, се додава во дописот од кабинетот на Иванов.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.