6 C
Skopje
понеделник, јануари 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја реновирате, немате друг избор освен да ги засукате ракавите и да се препуштите на фантазијата. Честопати „финалниот производ“ изгледа подобро кога сами ќе сработите отколку ако имате 20 мајстори во вашата куќа. Затоа сè повеќе луѓе го уредуваат својот дом според принципот „направи сам“.

  Ивана не веруваше дека може да направи чудо од купатилото кое веќе ѝ одеше на нерви, но успеа во тоа. За само неколку дена и со помалку од 100 евра инвестиција, таа ја преуреди оваа просторија за да изгледа како да е од некое списание.

  Сè започнало кога сфатила дека не може да гледа во жолто-портокаловите плочки секој ден.

  – Бањата е стара и добро сочувана, но ме убиваа боите. Некако, веднаш штом ќе се разбудам, одам во купатило и веднаш сум нервозна – ја започнува приказната со насмевка и раскажува како едно утро решила да ја преуреди бањата во нејзиниот дом.

  Ѝ било жал да ги крши плочките затоа што не биле оштетени. Не сакаше да потроши пари залудно, па реши да ги обои. Целата акција ја започна на крајот на јануари. Работеше кога и колку постигнуваше, најмногу после работа.

  – Знаев дека сакам бела бања со „дрвен“ под и многу зеленило. Купив боја, ги подготвив плочките за фарбање и почнав. Офарбав сè, и таванот и плочките. Боја за подлога 2 слоја и боја за плочки 2 слоја. Ова го правев околу една недела затоа што на бојата ѝ требаат минимум шест часа да се исуши, а работев само попладне. Ми требаа околу пет денови за да ги исфарбам плочките.

  Сега кога купатилото блескаше, требаше да се поправи подот. Ивана сакаше да изгледа како да е од дрво, но не и да се ослободи од старите плочки. Па дојде до генијална идеја – линолеум.

  – Купивме линолеум, го постави мојот сопруг. Купатилото има 9 квадратни метри, затоа купивме линолеум 3х3 метри и го ставивме директно врз плочките – вели Ивана и додава дека станува збор за ПВЦ линолеум, подебел, со гума, па лепењето не било ни потребно.

  Привремено ги отстраниле вц-школката и мијалникот кога ја поставувале основата.

  Бидејќи веќе имале добар шкаф со мијалникот, не сакаше да го смени. Затоа, таа залепи бела фолија над портокаловиот шкаф, и на плочките околу мијалникот стави фолија која имитира дрво.

  Тогаш нејзиниот сопруг Марио додадал „свој печат“ – прекрасна полица, која сам ја направи и ја поставија десно од мијалникот.

  И не само тоа. Изработил и држачи за крпи и тоалетна хартија.

  Кога станува збор за потрошените финансии, Ивана рече дека бојата за плочките чинела околу 25 евра. Додека, потрошила нешто помалку од 50 евра на линолеум. Тука се и мали трошоци околу фолиите за мијалникот, за да ја направат полицата, купиле летва од иверица, што ги чинело само 10 евра.

  Ивана се грижела само дали ќе може да ги одржува префарбаните плочки на ист начин како и стандардните. Но, брзо сфатила дека може.

  – Буквално со жица го чистев делот зад кадата, ништо од бојата не излезе. Рибам стандардно, со сунѓер, а имам и чистач на пареа, па понекогаш поминувам и со него – вели Ивана.

  Сега е вистинско задоволство кога ќе ги отвори очите наутро и ќе влезе во бањата. Сè изгледа чисто и како да е ново. Кој не ја знае приказната за тоа како е реновирана бањата, би се заколнал дека сè што е внатре било купено и инсталирано професионално.

  Дали сте подготвени да ги засукате ракавите и да го промените изгледот на вашиот животен простор? Погледнете повеќе идеи за реновирање според принципот „направи сам“.

  извор:телеграф.рс

  Latest Posts

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  АКТУЕЛНО

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.